Adıyaman’daki 80 yaşındaki köylü: ‘Suyu görmeden dünyadan gitmek istemiyorum’

Adıyaman’ın Çelikhan ilçesindeki Askerhan köyünü ziyaret eden CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere yurttaşların sıkıntılarını dinledi. Tutdere, köyün içme suyunun olmadığını açıklayarak şunları söyledi:

“2022 yılındayız ve bu tarihi köyde hala içme suyu yok. İktidar yetkilileri suyu bu seçimde getireceğiz, öbür seçimde getireceğiz diyerek tekraren kelam vermişler, oy almışlar lakin artlarına bakmışlar, köyümüz susuz ve suya muhtaç. Burası taşıma eğitiminin yapıldığı merkez köylerinden bir tanesi ve buraya başka köylerden gelen çocuklar içmeye su bulamıyor, lavaboları kullanamıyorlar zira lavabolarda su yok. Türkiye’ye çağ atlattık diyenlere Çelikhan’ın Askerhan köyünden sesleniyoruz. Yurttaşlarımız burada içmeye su bulamıyor. En temel insan hakkı olan suya köylüler, çocuklar, öğrenciler ulaşamıyorsa sizin bu memlekete yaptığınız hiçbir hizmetin, hiçbir telaffuzunuzun hiçbir değeri yok.

“BEN SUYU GÖRMEDEN DÜNYADAN GİTMEK İSTEMİYORUM”

Abdullah amcayı dinledik, yüreği yanıyor. ‘Yaşım 80’e geldi, benim artık bir ayağım burada bir ayağım öbür tarafta. Ben bu suyu görmeden bu dünyadan gitmek istemiyorum’ diyor. ‘Hiç olmazsa torunlarımız, çocuklarımız bizden sonra pak suya erişsinler’ diyor. İktidara ve Çelikhan Kaymakamlığı’na davet yapıyor. Biz de buradan bu çağrıyı yineliyoruz. Abdullah amcanın ve çocukların sesini duyun. Memleketimizin etrafında birçok su kaynağı olmasına karşın suyu getirmediniz. Köylülerimizin bu temel muhtaçlığını hemen karşılayın, yurttaşlarımızın en temel hakkı olan pak içme suyu bu köye ulaştırın. Bahsin takipçisi olacak, mevzuyu Meclis’e taşıyacağız, ta ki bu köyün içme suyu ve öbür meseleleri çözülünceye kadar.”

“ŞU ANDA TUVALETE GİREMEZSİN”

Yaşlı köylü Abdullah ise köylerini su istediklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Çelikhan Belediye Meclis Üyeleri, Çelikhan Belediye Lideri, Çelikhan Kaymakamı bizi ihmal ediyor, bize hiç bakmıyor. Bu su ne vakit gelecek? Suyun olmayacak vakti değil bu? Çocuklar okulda içmeye su dahi bulamıyorlar. Okul burada, 400 çocuk okuyorsun. Şu an tuvaletlere giremezsin, tuvaletlerde su yok. Muslukları açın bakın bir damla su akmıyor. Bu nasıl bir şey. Biz hakkımızı istiyoruz. Biz artık AKP’nin milletvekilleri hakkında razı değiliz. Bu kadar da olmaz.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*