Avrupa kavruluyor: Sokağa çıkmayın uyarısı yapıldı, yasaklar yolda

Avrupa kavurucu sıcaklarla boğuşuyor… Fransa’nın birtakım bölgelerinde sıcaklık 40 santigrat dereceleri geçerken yetkililer açık havada düzenlenecek aktiflikleri iptal etti. İspanya’da da termometre 46 dereceyi gösterdi.

Küresel ısınmayla birlikte hava sıcaklıkları ekstrem düzeylere ulaşırken Avrupa kıtası bunu korkutucu bir formda hissetmeye başladı…

Fransa ve İspanya’da çok sıcaklar tesirini göstermeye başlarken birçok yerleşim bölgesinde hayat durma noktasına geldi. Mahallî makamlar ise vatandaşların çok sıcaktan etkilenmemesi için kimi ikaz ve yasaklar getirirken Fransa’dan dikkat cazip bir adım geldi.

Fransa’da hava sıcaklığı birtakım bölgelerde 40 santigrat dereceyi geçerken yetkililer, muhtemel vefat ve yaralanmaların önüne geçmek için birtakım bölgelerde açık alanda yapılacak etkinliklere yasak getirdi. Ülkenin güneybatısındaki Gironde’de kamusal alanda yapılacak etkinlikler sıcak hava dalgası bitene kadar yasaklandı.

1947’DEN BERİ EN ERKEN TARİH

Montpellier kentinde hava sıcaklığı 44 dereceye ulaşırken Fransa Sıhhat Bakanı Brigitte Bourguignon, Lyon yakınlarında medya mensuplarının sorularını yanıtladı. Bourguignon, “Hastanelerde doluluk oranı yüksek ama hala sistem çalışıyor” açıklamasını yaptı. Ülkede devlet kurumları ikazlarında bulunurken öğrencilerin de konutlarında olmaları istendi.

Fransız meteoroloji kurumu Meteo France’tan Matthieu Sorel, “Bu 1947’den beri Fransa’da en erken yüksek sıcaklık dalgası. Bu çok sıcak havalar global iklim değişikliğinin bir kanıtı” dedi.

Öte yandan İspanya da çok sıcaklarla gayret ediyor. Ülkenin kuzeybatısındaki Sierra de la Culebra bölgesinde 7 bin hektarlık bir alan küle dönerken yaklaşık 200 kişinin de konutlarından tahliye edildiği belirtildi.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez de açıklamalarda bulundu. Sanchez, “Güneşe fazla maruz kalmayın, bol bol sıvı tüketin” ikazını yaptı.

İngiltere’de de sıcaklık ülke normallerinin üzerinde seyretti.

İngiltere’de bugün hava sıcaklığı 30 dereceye ulaşırken sıcaklığın 34 santigrat dereceye çıkmasının beklendiği de belirtildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*