Bilim insanlarından telefonu şarj etmek için yeni yol: Giysiler pile dönüştü

Alternatif güç kaynakları için arayışlar devam ederken bilim insanları yeni bir formül geliştirdiler ve kıyafetleri güç kaynağına dönüştürdüler.

Cep telefonu, giyilebilir aygıtlar derken çağdaş insanın en büyük meselelerinden biri de şarj sorunu oldu. Bilim insanları da bu gereksinimi karşılamak için pratik tahliller aramaya devam ediyor.

Son olarak Singapur’daki Nanyang Teknoloji Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, kıyafetleri güç kaynağına dönüştürmenin bir yolunu keşfettiler.

İnsanların doğal olarak ürettiği enerjiyi kullanmanın ve dijital aygıtları yahut giyilebilir aygıtları şarj etmek için elektrik yüklerine dönüştürmenin bir yolunu buldular. Sonuçta da güç üretebilen bir kumaş modülü geliştirdiler.

Geliştirilen bu özel kumaş, üzerine tesir eden gerilime reaksiyon veren bir polimer. İnsan derisi ile sürtünmesi halinde gerilimi elektriğe dönüştürebiliyor. Kumaşın dayanıklılığını test etmek için tekrar tekrar yıkanıp oynandı ve beş aya kadar çalıştığı görüldü.

Deneylerde prototipin, metrekare başına 2,34 watt elektrik üreterek dijital aygıtları ve giyilebilir aygıtları gün boyunca canlı tutmayı başardığı gözlemlendi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*