CHP, müzik yasağını Danıştay’a taşıdı: ‘Pandemi ile çaba değil, hayat usulüne müdahale’

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, İçişleri Bakanlığı’nın, pandemi nedeniyle uygulanan müzik yasağını saat 24:00 yerine 01:00’de başlatmasına ait kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay’da dava açtı.

Kültür ve Sanattan Sorumlu CHP Genel Lider Yardımcısı Akkuş İlgezdi’nin mevzuyla ilgili açıklaması şöyle:

“NASIL BİR VİRÜS Kİ NOTAYLA YAYILIYOR?”

“Pandemi ile gayret mazeretiyle bu ülkenin seküler hayat stiline bir akın gerçekleştirildiği aşikardır. Tüm yerlerde HES kodu uygulaması kalktı, yüz yüze eğitime geçildi, toplu taşıma araçlarında toplumsal uzaklık kuralının kalkmasıyla tüm koltuklar satışa sunuldu, açık alanların yanı sıra kapalı yerlerde dahi maske uygulaması kalktı. Virüsle ilgili aklınıza gelen bütün kısıtlamalar kaldırıldı. Nasıl bir virüs ki müzikle, notayla yayılıyor? Virüsün yayılmasında nasıl bir değişiklik oldu da müzik yasağının saatleriyle oynanarak saat 22:00’den 24:00’e artık ise 01:00’e çekildi?

“TEK BİR KİŞİ TEK BİR GENELGE İLE 2 YILDIR ÜLKEDEKİ MÜZİĞİ SUSTURAMAZ”

‘Desibele karar vereceğiz, ses nasıl olacak teknik takım bakıyor’ üzere sudan sebeplerle sanat dünyası oyalanıyor. Covid-19 mikrobunun gece 1’e kadar müzik dinleyenlere bulaşmazken 1’den sonra bulaştığını gösteren bilimsel bir makale var mı? Bugüne kadar ‘minareyi çalan kılıfını hazırlar’ mantığıyla kendi yargıçlarınızla, türel kılıflar uydurarak birçok karar aldınız. Yargıyı dahi kendi kararlarınıza nazaran değiştirdiniz yetmedi artık de global manada geçerliliği olan bilimi kendinize nazaran değiştiriyorsunuz. Biz şeriat ile yönetilen 9 ülkeden biri değiliz ve tek bir kişi tek bir genelge ile 2 yıldır bu ülkedeki bütün müziği susturamaz. Müzik yasağının pandemiyle hiçbir ilgisi olmadığı artık netliğe kavuşmuştur. Mevcut iktidarın yasakçı zihniyeti müziği, sanatı, sanatçıyı rahat bırakmıyor.

“ANAYASAMIZIN 64.MADDESİNE ALIŞILMAMIŞ HAREKET EDİYORLAR”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*