CHP’den şeker uyarısı: Önüne geçilmezse fiyatlar iki katına çıkar

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde, TÜRKŞEKER’e ilişkin 14 şeker fabrikasının özelleştirilmesine ait ihalelerinin 2018 yılında yapıldığını, 4 ihalenin iptal edildiğini ve 10 fabrikanın özelleştirme yoluyla satıldığını anımsattı.

Şeker fabrikalarının, pancar çiftçisi ve fabrika çalışanlarının mağdur edilmeyeceği, dalın rekabetçi bir yapıyla varlığının sürdürülmesinin sağlanacağı, üretici ve pancar üretiminin korunacağı, çalışanların iş güvenliğinin sağlanacağı vaadiyle özelleştirildiğini üzere belirten Gürer, Bakan Kirişci’ye, “Özelleştirmede öngörülen amaçlar neden tam aksi sonuç vermiştir? Özelleştirme için gerçekçi kıymetlendirme ve araştırma yapmadan oluşan sonucun doğmasına vesile olan bürokratlar hakkında bir inceleme başlatılmış mıdır” diye sordu.

BAKAN KİRİŞCİ: ÜRETİCİ HAKLARI GARANTİDE

Bakan Kirişci, Gürer’e verdiği cevapta, 2018 yılında özelleştirilen şeker fabrikalarında tam kapasite ile üretim yapıldığını, imzalanan varlık mukaveleleri ile beş pazarlama yılı boyunca şeker üretimi ve üretici haklarının garanti altına alındığını vurguladı.

Kirişci, toplam şeker kotasının, Şeker Kotalarının Düzenlenmesi ve Uygulanmasına Ait Yönetmelik’in 5. unsuru çerçevesinde; yurt içi şeker talebi, yurt içi şeker satış ölçüsü, ülke şeker üretim kapasitesi, şeker stok durumu, nüfus artışı, dış ticaret bilgileri ve şeker tüketimini etkileyen öteki ögeler dikkate alınarak belirlendiğini aktardı.

Bakan Kirişci, şeker piyasasında şeker arzını artırmak, fiyat dengelenmesine katkı sağlamak ve stokçuluk faaliyetlerine karşı tedbir almak için inceleme ve denetleme faaliyetleri yürütüldüğünü, gerekli önlemlerin alındığını belirtti.

“VATANDAŞ, ÖNÜMÜZDEKİ YIL, BUGÜN VERDİĞİ PARANIN İKİ KATINA ŞEKER ALACAK”

Ömer Fethi Gürer, bugün yaptığı açıklamada, Kirişci’nin karşılığını kıymetlendirdi. Gürer, şunları söyledi:

“Fabrikalar özelleştirilirken Özelleştirme Yönetimi, yapılan süreçle şeker fabrikalarının daha çağdaş tesislere dönüşeceği, randımanın artacağı, rekabetin artacağı, şekerin ucuzlayacağı ve şeker fabrikalarında çalışan emekçilerin daha çok gelir sağlayacağı tarafında rapor hazırlamıştı. 10 şeker fabrikası satıldı. Fabrikaların satılmasından sonra şeker ucuzlamadı, fahiş fiyatlara eren kilo fiyatlarıyla vatandaşa ulaşmaya başladı… Bu türlü giderse şekere dar gelirli erişimi de sorun olacak. TÜRKŞEKER şekerin kilosunu 17 liradan satarken özel fabrikalar 30 liraya kadar şeker satabiliyor. Olan vatandaşa oluyor. Ayrıyeten şeker fiyatları katlandığı için endüstride şekerden mamul her eserin fiyatı da artar. Şeker fiyatlarındaki yükselişin önüne geçmek için ithalat deva değil, fabrikaların yüksek fiyata şeker satmasının önüne geçilmelidir. Aksi takdirde vatandaş, önümüzdeki yıl, bugün şekere verdiği paranın iki katına şeker alır.”

Özelleşen fabrikaların şeker fiyatını bir yılda 5,70 kuruştan 25 TL’nin üzerine çıkardığını, 22 yıl sonra şekerde ithal kararı alındığını hatırlatan Gürer, “Bu yıl, Mayıs 2022 bitkisel üretim iddiasına nazaran TÜİK, 19 milyon ton şeker pancarı üretileceğini iddia ediyor. 2020 yılında 93 bin 812 olan çiftçi sayısı, Bakanın farklı bir soruma verdiği karşılıkta 78 bin 755 şeker pancarı üreticisi düşmüş durumda” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*