Dikkat: Celsius, Bu Altcoin Zulasını Harekete Geçirdi!

Görünüşe göre, zor durumdaki kripto kredi şirketi Celsius, Ethereum stake tokenları için harekete geçti. ETH’lerini, para çekme işlemlerini yeni etkinleştiren likit stake platformu Lido’dan almak için zaman kaybetmedi. İşte detaylar…

Celsius, Lido’daki ETH’leri almak için harekete geçti

15 Mayıs’ta, Celsius cüzdanlarından Lido staked Ethereum cüzdanına 428.015 stETH (Lido staked Ether) için bir işlem tespit edildi. Bazılarının para çekme hazırlığında olduğuna inandığı bu devasa zula, transfer sırasında 781 milyon dolar değerindeydi. On-chain veriler, Celsius’un birkaç saat sonra 0,1 stETH’lik bir test çekimi gerçekleştirdiğini gösteriyor.

Bitcoin öncüsü ve Celsius alacaklısı Simon Dixon da konuya yönelik düşüncelerini açıkladı. Dixon’a göre, Celsius, “Lido aracı olmadan doğrudan stake için sıraya girdi.” Ayrıca Celsius’un yeniden yapılandırma planları için kredi teminatı olabileceğini de sözlerine ekledi. Blockchain istihbarat firması Arkham Intelligence, Celsius’un geçen hafta 40.928 ETH’yi “Figment ETH2 Beacon Depositor 1” adlı bir akıllı sözleşmeye aktardığını vurguladı. Etherscan’a göre, bu daha sonra 12 Mayıs’ta Ethereum Beacon Chain para yatırma sözleşmesine taşındı.

Yüzde 10’luk bir stake komisyonu alan Lido, 15 Mayıs’ta V2’ye bir protokol yükseltmesiyle para çekme işlemlerini etkinleştirdi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Lido şu anda tüm stake haldeki Ether’lerin yüzde 29’unu oluşturuyor. Bu miktar 6,27 milyon ETH’ye işaret ediyor ve bunun değeri yaklaşık 11,3 milyar dolar. Bu arada, on-chain analiz firması Nansen’e göre, şu anda para çekme kuyruğunda 54.046 ETH var ve buna henüz Celsius zulası dahil değil.

LDO’da stETH’ler çekiliyor

Parsec Finance’in 15 Mayıs verilerine göre, Lido likit stake protokolü ilk kez Ether para çekme işlemlerine olanak sağladı. İlk üç saat içinde 260’ın üzerinde Lido Staked Ether (stETH), çekilmekte.  Lido, ETH sahiplerinin coinlerini katılımcı doğrulayıcılarla stake etmelerine ve ödül olarak ek ETH kazanmalarına olanak tanıyan bir likit stake türevleri (LSD) protokolüdür. Kullanıcılar ETH’lerini Lido ile stake ettiklerinde karşılığında stETH alırlar. Kullanıcılar stake ederek ETH kazandıkça, stETH’leri ek ödülleri yansıtacak şekilde miktar olarak artar.

Ancak, 13 Nisan Shapella güncellemesinden önce Ethereum, doğrulayıcıların stake sözleşmesinde tutulan Ether’lerini çekmelerine izin vermiyordu. Shapella’dan sonra bile, Lido kullanıcıları ETH’lerini çekemediler çünkü Lido’nun yazılımının bir para çekme işlevi yoktu. Ancak 15 Mayıs’ta Lido merkezi olmayan özerk organizasyonu, Lido’yu ikinci sürüme yükseltmek için oy kullandı ve ilk kez para çekme işlemlerine izin verdi.

Parsec’ten alınan veriler, stakerların para çekebileceklerini fark etmelerinin yaklaşık bir saat sürdüğünü gösteriyor. Para çekme işlemlerinin ilk saatinde yaklaşık 4 ETH (7.308 dolar) değerinde stETH kullanıcıların cüzdanlarına gitti. Ancak bir sonraki saat, çekimler yaklaşık 227 ETH’ye (414.956 dolar) yükseldi. Unstake sürecinin hızı bir sonraki saatte yaklaşık 44 ETH’ye (80.388 dolar) düştü. Sonuç olarak, para çekme işlemlerinin etkinleştirildiği ilk üç saat içinde 500.000 dolar değerinde ETH çekildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir