Dünyadaki her iklim değişikliği bir salgınla ilişkilidir: Bilim insanları bu konuda uyarıyor

Her iklim değişikliği hastalıklara neden oldu .İklim aşamasının amansız bir şekilde salgının patlak vermesi izledi.

Çalışma sırasında bilim insanları, inanılmaz derecede yüksek çözünürlükte dünyanın ilk “Taranto Körfezi’nin (İtalya) iklim arşivi”ni oluşturdu. Ekip deniz tabanındaki çökeltileri analiz etti ve ardından bunları Roma İmparatorluğu dönemindeki salgın hastalıklarla karşılaştırdı.

Bilim adamları, MÖ 200’den itibaren sıcaklık ve yağış miktarını yeniden oluşturabildiler. MS 600’e kadar en yakın üç yıla kadar. İki veri noktası, paleoiklim çalışmaları için inanılmaz derecede doğru olan üç yıllık bir süreyi kapsıyor. Aslına bakılırsa bilim adamlarının ele aldığı dönem, Roma’nın iklimsel optimumu olarak adlandırılan dönemden Geç Antik Dönem Küçük Buzul Çağı’na kadar olan zaman dilimini kapsıyor.

Araştırmacılar bu salgınların her birinin aslında iklim değişikliğini takip ettiğini buldu:
Antonin vebası – soğuma döneminde
Kıbrıs vebası şiddetli soğuma evresine denk geliyor
Justinianus’un vebası 6. yüzyılda keskin bir soğumanın ardından geldi

Bilim insanları, “Aslında paralellikler her zaman mevcuttu. İklim aşamasını kaçınılmaz olarak pandeminin patlak vermesi takip etti.” dedi.
Bilim insanları daha önce yüz binlerce yıldır kilitli kalan antik patojenlerin iklim değiştikçe permafrosttan ortaya çıkmaya başladığını ve bunların yaklaşık %1’inin önemli bir risk oluşturabileceğini bildirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir