Endonezya’da akılalmaz olay: Başmüfettiş, yaverini öldürmekle suçlanıyor

Endonezya kamuoyunun öfkesi ve Devlet Lideri Joko Widodo’nun direkt müdahalesinin akabinde yaverinin öldürülmesini emretmek ve olayın üstünü örtmekle suçlanan üst seviye polis şefinin gözaltına alınması ülke gündemine oturdu.

Asia Times’ın haberine nazaran, kelam konusu hadise ülkedeki en değerli kurumlarda klikleşmenin varlığını ortaya koyarken, Siyasi Uyum Bakanı Mohammad Mahfud MD’nin 440 bin kişilik polis gücünü “karargah içinde karargah” olarak tanımlaması ve hükümetin kritik vazifelerinde bulunan birtakım emekli polislerin emniyet teşkilatı içindeki nüfuz alanı, tartışmaları daha da alevlendirdi.

Ne olmuştu?

İçişleri kumandanı Başmüfettiş General Ferdy Sambo, 9 Ağustos’ta, Tuğgeneral Nofriasyah Yoshua Hutabarat’ın konutundaki silahlı çatışmada öldüğünü bildirmişti.

Kurbanın ailesi tarafından tetiklenen kamuoyu öfkesi, Widodo’nun soruşturma davetiyle birleşince olayın iç yüzüne dair ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı.

Sambo ve Tuğgeneral Nofriasyah Yoshua Hutabarat’a silahlı saldırıyı gerçekleştirdiğini kabul ettiği bildirilen bir devriye polis, taammüden adam öldürmekle suçlanırken, vefat ya da müebbet mahpus cezası almaları olası görünüyor.

Bakan Mohammad Mahfud, devriye polisin şahit olmayı kabul ederek, davaya dair tüm ayrıntıları paylaştığını ve şahsın şahit müdafaa programına alınacağını bildirdi.

Kıdemli çavuş rütbesindeki iki polisin daha kelam konusu suça direkt karıştığı tabir ediliyor.

Sambo’nun kurbanın vücudundaki beş kurşundan rastgele birini ateşleyip ateşlemediği belirli olmasa da telefon kayıtları ve isimli tıp çalışmaları da dahil olmak üzere tüm ispatlar, kendisinin olay mahallinde olduğunu gösteriyor.

Sambo’nun yakın arkadaşı olduğu argüman edilen Güney Cakarta Bölgesi Polis Şefi de dahil olmak üzere, 30’dan fazla farklı rütbedeki polis memurunun olayın örtbas edilmesine karıştıklarından şüpheleniliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*