Ensar Vakfı ve TÜRGEV’den Kılıçdaroğlu’na karşılık

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ABD’de kurulan vakıflar üzerinden yüklenerek Twitter hesabından savlarda bulunmuştu.

TÜRGEV ve Ensar Vakfından savlara yönelik yapılan açıklamada, ilim mertebesinin en yüksek mertebe olduğuna asırlardır inanan Türk toplumunun öğrenci okutma misyonunu çoğunlukla vakıflar aracılığıyla yürüttüğü, bu çerçevede pek çok vakıf üzere TÜRGEV ve ENSAR Vakfının da bu misyonla kendi öz kaynaklarıyla bugüne kadar on binlerce öğrenciye eğitim dayanağı sağladığı belirtildi.

“Güvenli, sağlıklı barınma ve burs imkanları, TÜRGEV ve ENSAR Vakıflarının yaklaşımlarıdır”

“Devletimizin yurt içinde ve yurt dışında çeşitli projelerle ve burslarla desteklediği gençler, kendi alanlarında en uzman üniversitelerde, kurumlarda ve enstitülerde eğitim görmekte, bu çerçevede Amerika Birleşik Devletleri’ne de her yıl çok sayıda gencimiz gitmektedir. Bugünün kurallarında, kendisini bölgesel ve global bir güç olarak tanımlama tezindeki ülkesine, sav sahibi olduğu her alanda katkı vermek isteyen ve bu nedenle yurt içinde ve yurt dışında eğitim imkanlarının arkasına düşmüş olan dinamik genç nüfusumuzun başta ABD olmak üzere birçok ülkede inançlı ve sağlıklı barınma ve burs imkanlarına kavuşturulması TÜRGEV ve ENSAR Vakıflarının, durmaksızın güncellenen toplumsal yarar yaklaşımları içerisinde de yerini almıştır.

Bu çerçevede bu iki vakıf güçlerini birleştirmiş ve ABD’de yerleşik Türk toplumunun da taleplerini ve takviyesini ardına alarak TİPKEN Vakfının kuruluşuna önderlik etmiştir. Amerikan makamları geçtiğimiz yıl, ABD’de mukim Türk vatandaşları tarafından yönetilen TİPKEN Vakfını FARA olarak bilinen yasal çerçeve içerisine almak istemişler, bu çerçevede gerekli yasal prosedürlerin tamamlanmasının akabinde geçtiğimiz günlerde kayıt sürecini tamamlamışlardır. Bu kayıt süreci ABD maddelerine bağlı çalışan vakfın, kontrole açık ve şeffaf yapısının doğal bir sonucudur ve dileyen herkesin ulaşabileceği dokümanlar Amerikan Adalet Bakanlığının sitesine yüklenmiştir.”


“TÜRKEN Vakfı şimdiden bulunduğu ülkede saygın bir pozisyona ulaştı”

Açıklamada, ABD maddelerine nazaran kurulan ve tekrar ABD kanunları çerçevesinde faaliyet gösteren TİPKEN Vakfının, ABD’ye okumak üzere gelen Türk gençlerine barınma ve burs imkanları sunan, onların bulundukları etrafla uyumlu ve sağlıklı bir eğitim ömrü geçirmeleri için çeşitli faaliyetler düzenleyen bir vakıf olduğu bildirildi.

Attığı her adımı şeffaf ve hesap verilebilir olan, ABD makamları tarafından denetlenen TİPKEN Vakfının şimdiden bulunduğu ülkede saygın bir pozisyona ulaştığına dikkat çekilen açıklamada, bu saygın pozisyonun, vakfın ABD’de yaşayan başta Türk toplumu olmak üzere pek çok önde gelen toplum önderi tarafından desteklenmesini ve kalabalık bağış tertipleriyle kendisine kaynak sağlamasını da beraberinde getirdiği belirtildi.

AA’nın haberine nazaran, ABD’ye okumak üzere gelen Türk gençlerinin birinci ve en kıymetli muhtaçlığının barınma olduğunun anlaşılmasının akabinde toplanan bağışlarla New York’ta bir yurt binasının inşa edilmesinin bir gereksinim olarak öne çıktığı aktarılan açıklamada, şu tabirlere yer verildi:

“Yurt binası, yurt dışındaki Türk toplumunun ve ülkemizin gururu olmaya adaydır

“Bu çerçevede mahallî bağışçılar dışında TÜRGEV ve ENSAR aracılığıyla birçok hayırsever bu itibarlı projenin kesimi olarak yurt dışındaki Türk öğrencileri destekleme yoluna gitmişlerdir. Önümüzdeki yıl açılması planlanan ve son derece faal bir bütçe kullanımıyla hayata geçirilen yurt binası yalnızca orada konaklayacak olan Türk öğrencilerin değil yurt dışındaki Türk toplumunun ve ülkemizin gururu olmaya adaydır.

“Böyle bir projenin palavralara ve iftira kampanyalarına materyal yapılmasını anlayamıyoruz”

Böylesine büyük ve kıymetli bir vizyonun yapıtı olan çalışmaların ve Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün vatandaşlarını gururlandırması gereken bir projenin, palavralara ve iftira kampanyalarına materyal yapılarak lekelenmeye çalışılmasının gerisindeki motivasyonu anlamakta zahmet çekiyoruz.

“FETÖ kumpası manzarasını andıran akıl ve izan dışı iddialar”

Amerikan makamlarıyla paylaşılmış ve açık kaynaklardan dileyen her vatandaşın ulaşabileceği bilgilerin, gizemli bir havayla adeta servis edilmesini ve ülkemize dönük bir lekeleme kampanyasının piyonu olunmasını esefle kınıyoruz. Hiçbir yasal ve ahlaki desteği olmayan, baştan sona bir FETÖ kumpası imgesini andıran bu akıl ve izan dışı tezleri cevaplamaya tenezzül etmemiz, argüman sahiplerine biçtiğimiz kıymetten değil kamuoyuna duyduğumuz saygıdandır. Takdir aziz milletimizindir.”​​​​​​​

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*