Fındık üreticilerine “Amerikan beyaz kelebeği” uyarısı

Öztemiz, Amerikan beyaz kelebeğine karşı çaba vaktinin geldiğini, bugünlerde daima fındık bahçelerinin denetim edilmesi gerektiğini vurguladı.

Olağan kurallarda kelebek çıkışlarının mayısın birinci haftası ile üçüncü haftasında görüldüğünü aktaran Öztemiz, bu zararlıyı fındıktan evvel erik, dut üzere meyve ağaçlarında gördüklerine dikkati çekti.

Bu zararlının her an fındık bahçelerine geçerek yumurta bırakabileceğini aktaran Öztemiz, şu ikazlarda bulundu:

“Amerikan beyaz kelebeği, yüzde 70-80 nem ve 22-25 derece sıcaklıklarda daha güzel gelişir. Fındık bahçelerinde zararlının yumurta paketlerini bulmak için bilhassa uç kollardaki yapraklar denetim edilmeli. Şayet yumurta bulunursa hava sıcaklığına bağlı olarak bu yumurtalar 1-3 günde açılacaktır. Ziyanlı, ekonomik ziyan eşiğinin üstündeyse gayrete karar verilmeli ve birinci döle karşı gayret yapılmalıdır. Zararlılarla uğraşta, kültürel, mekanik, fizikî, biyolojik ve kimyasal gayret yolları uygulanması gerekmekte. Etrafa en az ziyanı olan uğraş usullerine öncelik verilmeli, uygun olan tüm gayret teknikleri bir ortada kullanılarak entegre gayret uygulanmalıdır.”

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*