Haber kaynağını açıklamayan gazetecinin bilgisayarlarına el koydular

Ordu’da aylık olarak yayınlanan İstikamet Gazetesi internet sayfasında yayınlanan bir haberden ötürü şikayet edilen imtiyaz sahibi Osman Şahin’in ofisini polis bastı. Ofiste bulunan 3 bilgisayar ile Şahin’in cep telefonuna el koyuldu.

Gazeteci Osman Şahin, aylık yayın yapan bir gazetesinin internet sayfasında Ordu Devlet Hastanesi’nde misyon yapan Dr. Ç.Y. hakkında adapsız ilaç yazdığı ve fazla fiyat ödendiği için pandemi servisinde çalışma talebinde bulunduğu tez edilerek başhekimliğe verilen dilekçeyi yayımladı.

Bir mühlet sonra tabip tarafından şikayet edilen Osman Şahin’in ofisi ve konutu polisler tarafından basıldı. Argümana nazaran Güvenlik Şube grupları ellerinde savcı ve mahkeme kararını olduğunu söyleyerek, Şahin’den dilekçeyi kendisine kimin verdiğini ve haber kaynağını sordu. Olumsuz karşılık alan polisler, ofiste bulunan 3 bilgisayar ile cep telefonuna el koyarak Şahin’i polis merkezine götürdü.

“HABER KAYNAĞIMI AÇIKLAMADIM MALZEMELERİME EL KOYDULAR”

Haber yapma özgürlüğünü kısıtladığı için çok tartışılan yeni basın yasasının yürürlüğe girmediğini belirten Osman Şahin, kendisine haber kaynağını açıklaması için baskı yapıldığını ileri sürdü.

Bilgisayarları ve cep telefonunun alındığını söyleyen Şahin, “Polisler bana, Ordu Cumhuriyet Başsavcılığı ile Ordu 2. Sulh ceza mahkemesinin kararını okuyarak ‘Dilekçeye nasıl ulaşıp elde ettiğini açıklarsan ifadeni alacağız, bilgi vermezsen dijital aletlere el koyacağız, savcının ve mahkemenin kararı var’ dediler.

Ben de kabul etmedim ve haber kaynağımı açıklamadım. Polis evvel ofisimize ve daha sonra konutuma gelerek 3 adet bilgisayar ve cep telefonuma el koydu. Beni de Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne götürüp tabirimi aldı” diye konuştu.

“İFADE VERİP ÖZGÜR KALDI”

“Kişisel bilgileri, hukuka karşıt olarak ele geçirmek ve yaymak” suçlamasıyla Güvenlik Şube Müdürlüğü’nde tabir veren Gazeteci Osman Şahin, 42 yıldır gazeteci olduğunu söyleyerek, “Anayasanın ve Basın Kanunu’nun ilgili kararlarınca kaynağının saklılığı temeldir prensibince haberin kaynağını açıklamak istemiyorum. Bu nedenle dilekçeyi nereden ve kimden temin ettiğimi söylemek istemiyorum” tabirlerini kullandı. Sözünü akabinde gazeteci Osman Şahin hür bırakıldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*