Halka arzlar dünyada yavaşlarken Türkiye’de arttı

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nden (TSPB) yapılan açıklamaya nazaran, sermaye piyasalarına olan yatırımcı ilgisinin artmasıyla geçen yıl canlanan halka arz piyasası, bu yılın birinci çeyreğinde dünya genelinde yavaşladı. Türkiye’de ise geçen yılki yüksek halka arz performansı, bu yılın birinci çeyreğinde devam etti.

Bloomberg HT’de yer alan habere nazaran; TSPB tarafından açıklanan aracı kurumların 2022 yılı birinci çeyrek datalarına nazaran, 2021’in birinci 3 ayında 4 şirketin halka arzı tamamlanırken, bu yılın birebir periyodunda 11 şirketin halka arzı gerçekleştirildi.

Ernst&Young’ın “Global IPO Trends” raporuna nazaran, dünyada geçen yılın birinci çeyreğinde 512 şirket halka arz edildi. Bu yılın birinci çeyreğinde halka arzı gerçekleştirilen şirket sayısı 321’e geriledi.

Veriler, Türkiye’de halka arz piyasasının dünyanın bilakis canlılığını artırarak sürdürdüğünü ortaya koyuyor.

Türkiye’de bu yılın birinci 3 ayında 11 şirketin halka arzı tamamlanırken, birinci çeyrek prestijiyle aracı kurumlardan alınan bilgiler, gelecek devirde toplam 88 halka arz projesinin planlandığını ortaya koyuyor. Bu tablo, geçen yılki rekorun (52 şirket) üzerine çıkılarak halka arzda 2022’de tarihi rekor düzeye erişilebileceğine işaret ediyor.

HALKA ARZDAN 3,9 MİLYAR TL KAYNAK

TSPB tarafından açıklanan aracı kurumların 2022 birinci çeyrek bilgilerine nazaran, geçen yılın birinci 3 ayında 917 milyon lira olan halka arz büyüklüğü, neredeyse 4 katına çıkarak 2022’nin birebir devrinde 3 milyar 850 milyon lira oldu.

Dünyada ise geçen yılın birinci çeyreğinde 112 milyar dolar olan halka arzların toplam büyüklüğü, 2022’nin birinci çeyreğinde yüzde 37 azalarak 54,4 milyar dolara geriledi.

Geçen yılın birinci çeyreğinde 5,2 trilyon lira ile tarihi rekor düzeyleri yakalayan hisse senedi süreç hacmi, bu yılın birinci çeyreğinde geriledi. TSPB dataları, 2022’nin birinci çeyreğinde hisse senedi süreç hacminin geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 6 azalarak 4.9 trilyon liraya gerilediğini ortaya koydu.

Bu yılın birinci çeyreği prestijiyle hisse senedi süreç hacminin yüzde 74’ü yerli yatırımcılar, yüzde 26’sı ise yabancı yatırımcılar tarafından gerçekleştirildi. Bilgilere nazaran, bu yılın birinci çeyreği prestijiyle halka açık hisse senetlerinin yüzde 63’üne yerli yatırımcılar, yüzde 37’sine ise yabancı yatırımcılar sahip. 2021 sonu prestijiyle 2.3 milyon olan hisse senedi yerli yatırımcı sayısı, bu yılın birinci çeyreğinde 2.4 milyon şahsa çıktı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*