İngiliz istihbaratının bir numaralı isminden Hakan Fidan gafı! Dalga konusu oldu

İngiltere’nin eski Ankara Büyükelçisi ve Birleşik Krallık Gizli İstihbarat Servisi (SIS), “Halk arasında bilinen adıyla (MI6)” Başkanı Richard Moore, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Dışişleri Bakanı olarak atanan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan’ı tebrik etmek isterken umulmadık bir hata yaptı.

HAKAN FİDAN’I KUTLAYAN İNGİLİZ İSTİHBARAT BAŞKANI’NDAN TARİHİ HATA

Moore, Twitter’daki hesabından, İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly’nin Türkiye Dışişleri Bakanlığını etiketlediği kutlama mesajını alıntılayarak, Hakan Fidan zannettiği sahte bir hesabı etiketledi.

Moore paylaşımında, “Dost ve eski meslektaşıma yeni görevinde başarılar dilerim.  Hayırlı olsun, bakanım! @hakanfidan_tr” ifadelerini kullandı.

TWITTER’DAKİ TÜRK KULLANICILAR, RICHARD MOORE’U YORUM YAĞMURUNA TUTTU

Türkiye’de, Ocak 2013- Aralık 2017 arasında yaklaşık 5 yıl gibi bir süreyle Ankara Büyükelçisi görevinde bulunan Birleşik Krallık Gizli İstihbarat Servisi Başkanı, Türk sosyal medya kullanıcıları tarafından ti’ye alındı.

Türk kullanıcılar, yaptığı gaf nedeniyle Türkiye’yi yakından tanıyan eski diplomat Richard Moore’un paylaşımına yüzlerce yorum yazarak eleştirilerde bulundu.

YAKLAŞIK 3 YILDIR İNGİLİZ DIŞ İSTİHBARATININ BAŞINDA

İngiltere’nin eski Ankara Büyükelçisi Richard Moore, 1 Ekim 2020’de Birleşik Krallık Gizli İstihbarat Servisi (SIS) getirilmişti.

15 TEMMUZ’DAKİ KANLI DARBE GİRİŞİMİNİ FETÖ’NÜN YÖNETTİĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

15 Temmuz 2016’daki Fetullahçı Terör Örgütü’nün başarısız darbe girişiminin arkasında elinde kanıtlar olmamakla birlikte FETÖ’nün bulunduğunu açıklamış ve “kabul edilemez” olduğunu belirtmişti.

“TÜRKİYE ÜZERİNDE OYUNLAR OYNUYOR MUSUNUZ?”

Türkiye’deki yıllarında sosyal medya hesabını aktif kullanan Moore, netameli konularda alaycı bir üslup kullanarak Türk kullanıcıları ti’ye alıyordu.

FETÖ’cü kanlı darbe girişiminden kısa bir süre sonra bir kullanıcının, “Başkanım Türkiye üzerinde oyunlar oynuyor musunuz?” sorusunaysa, “Evet. Golf oynuyorum. Belek üzerinde.” yorumunda bulunmuştu.

İNGİLİZLER İÇİN “İKİYÜZLÜ VE SİNSİ” NİTELENDİRMESİNE, “KOMPLO TEORİSİ HAYRANLARINI ÖZLEDİM” YANITINI VERMİŞTİ

Koyu Beşiktaş tarafı olduğu bilinen Moore, 1987 yılından itibaren SIS’da görev almasından dolayı Türkiye’de sık sık “İngiliz derin devletinin adamı” ithamlarına muhatap olmuştu. Moore bu konuda atılan bir tweete, “ikiyüzlü ve sinsi“, “Türkiye’nin İngiltere konusunda komplo teorisi hayranlarını çok özledim” sözleriyle dalga geçmişti.

KİBİRLİ VE KIŞKIRTICI BİR DİL KULLANIYOR

Başka bir kullanıcının, “Sayın Moore bir şey soracağım Türkçeyi nasıl bu kadar iyi biliyorsunuz? Google çeviriden mi yardım alıyorsunuz?” sorusuna yanıt veren Moore, “Yok, Google’yi kullanmıyorum.  Gençken dilinizi öğrendim. İngiliz Derin Devleti dil okulunda.” diyerek kibirli bir dil kullanmıştı.

DİKKAT ÇEKEN “ARABİSTANLI LAWRANCE” VURGUSU

Moore 2017 tarihinde, “Arabistanlı Lawrance Süpermarket” görselini, “İngiliz derin devletinin perakende satış mağazası olabilir mi?” ifaderiyle paylaşmıştı.

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir