İngiltere’den çarpıcı sav: Rusya’nın Harkov’u bombalamasının nedeni ortaya çıktı

Günlük istihbarat bülteninde, Rus cephe çizgisinden yaklaşık 15 km uzaklıktaki Harkov’un, Rusya’nın topçu sınıfındaki her türlü silahının menziline girdiği için Ukrayna’yı işgalinin başlangıcından bu yana daima olarak bombalandığını bildiren İngiltere Savunma Bakanlığı, “çoklu roketatarların ve ‘kusurlu’ alan silahlarının kentin büyük kısmında yıkıma neden olduğunu” belirtti.

Reuters’ta yer alan habere nazaran, Ukrayna’nın ikinci büyük kenti Harkov’da geçtiğimiz iki günde düzenlenen iki Rus taarruzunda 17 kişi hayatını kaybetti, 42 kişi yaralandı. Rusya, Ukrayna’da “özel askeri operasyon” olarak isimlendirdiği işgalde sivilleri kasıtlı olarak maksat aldığını reddediyor.

‘İKİ GÜN EVVEL EN AZ 12 SİVİL ÖLDÜRÜLDÜ’

İngiltere Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “17 Ağustos 2022 günü öğlenden sonra Rusların Harkov yerleşim bölgelerine yönelik akınlarında en az 12 sivilin ömrünü yitirdiği” bildirildi.

İstihbarat bülteninde, “Rus kuvvetleri, Harkov bölgesini nispeten gevşek tutuyor, fakat Ukrayna kuvvetlerine karşı mahallî baskınlar ve yoklama hücumları düzenlemeye devam ediyor. Muhtemelen Ukrayna’yı bu cephede değerli güçler bulundurmaya, öteki bir yerde karşı taarruz gücü olarak kullanılmalarını engellemeye çalışıyorlar” tabirleri yer aldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*