İş dünyasından yeni taban fiyata birinci yansılar

ASKON  Genel Lideri Aydın bahse ait şunları tabir etti;
Dünya genelinde bilhassa hammaddeye erişim, sanayi kapasite oranlarının yüksek noktalara ulaşması üzere nedenlerle güce olan talebin artması, bu alanlarda kâfi üretimlerin olmaması pahalılığa yol açmış, bizler üzere güçte dışa bağımlı ve üretim üssü olan ülkelerde iktisada büyük yükler gelmiştir. Artan bu fahiş fiyatlar da temel emtia eserlerinin fiyatlarına yansımış ve ülkemizde enflasyonun önemli oranda artmasına neden olmuştur.

TÜİK Kasım 2021’de yüzde 21 olarak açıklanan enflasyon sayısı sonrası hükümetimiz enflasyonla gayrette vatandaşımızı ezdirmemek ismine tüm kesitleri de şaşırtacak bir biçimde minimum fiyata tarihi bir oranda yüzde 50 artırım yapmıştır ve taban fiyat üzerinden aldığı vergiden feragat etmiştir. Ne var ki, bu yüksek orandaki artırım oranı hammadde ve güç kaynaklı fiyatların artışı münasebetiyle tekrar revize edilmek durumunda kalmış ve tekrar birebir halde vatandaşlarımız enflasyona ezdirmemek kararlılığı ile Cumhurbaşkanımız Erdoğan tarafından yeni minimum fiyatın orta artışla net 5.500 TL olduğu kararı açıklanmıştır. Hükümetimizin bu noktada bilhassa dar gelirli halkımızı enflasyona ezdirmeme kararını destekliyor ve takdir ediyoruz. Bu noktadan sonra yeni artırımın vatandaşlarımızın lehine olması ve maksadına ulaşmasının da enflasyonla çabaya bağlı olduğunu bilmekteyiz.

Hükümetimizin dövize endeksli kur müdafaa hesabı, gelire endeksli iç borçlanma senedi ve ticari kredilere ait uygulamalarının enflasyonla uğraşta tesirli bir sistem olmuştur.

Bunun yanı sıra bilhassa güç masraflarının azaltılmasına yönelik çalışmalara yük verilerek piyasalarda fiyat istikrarının sağlanmasının enflasyonla gayrette çok faal olacağı şuuruyla, bu bağlamda çalışmalar yürütülmesinin aşikâr olduğunu vurguluyoruz. Bütün bunlar çerçevesinde enflasyonla ile sorunların ne olduğu bilinmekte, tahlil yolları ve metotları ortadır. Hükümetimiz, kamu ve özel kesimlerimiz el ele verecek ve konut ödevlerimizi yerine getirerek enflasyonu makul düzeylere indirerek arzulanan refah düzeylerine tekrar ulaşacağız.  Fiyat istikrarının sağlanmasıyla da verilen artırım halkımızın lehine istenen sonucu vermiş olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*