Kabızlık nedir, neden kabız olunur? Kabızlıktan kurtulmanın 12 yöntemi!

Kabızlık, en sık doktora müracaat edilen hastalıklardan biridir. Genelde ileri yaşlarda görülmesine rağmen toplumun her kesitini etkileyebilir. Bayanlarda erkeklere nazaran 2-3 kat daha fazla rastlanır. İşte, kabızlık sorunu ile alakalı bilmeniz gerekenler…

KABIZLIK NEDİR, NEDEN KABIZ OLURUZ? 

Kabızlık, bağırsak hareketlerinde yavaşlama sonucu oluşan ve sık görülen bir dışkılama sıkıntısıdır. Bunun sonucunda çıkan dışkı çok sert ya da çok küçük olabilir. Ayrıyeten tuvalet yaparken zorlanma hissi de hastaları epeyce zorlar. Haftada üç seferden az dışkılama muhtaçlığı duyulması kabızlık olarak isimlendirilir.

Birçok tetikleyici nedenden ötürü şahıslarda kabızlık görülebilir. En önemli nedenler; yetersiz ve istikrarsız beslenme, bedene kâfi su ya da lifli besin alınmaması, güçlü ağrı kesici ilaçlar, antidepresanlar, demir hapları, içinde kalsiyum, yahut alüminyum bulunan antacid ilaçları kullanımı, yeme bozuklukları, irritabl barsak sendromu, hamilelik, sindirim sistemindeki sonlar ve kaslarda problemler, kolon kanseri, Parkinson hastalığı ya da multipl skleroz üzere nörolojik problemler ile az çalışan tiroid, ya da hipotiroidizm, üzere tıbbi meselelerdir.

KABIZLIKTAN KURTULMANIN 12 YÖNTEMİ

 • Sabahları güne ılık su ile başlayın. Su tüketimine itina gösterin. Kilo başına en az 30 ml su tüketin. 
 • Haftada 2-3 kere kurubaklagil tüketmeye itina gösterin. Yemek olarak tüketebilir yahut haşlayıp salatalarınıza ek edebilirsiniz. İçerdikleri yüksek liften ötürü tuvalete çıkmanıza yardımcı olacaktır. 
 • Lif içeriği yüksek besinleri beslenmenizde tercih edin. Tam tahıl içeren besinlerle tanışın. Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek tercih edin. 
 • Elma, şeftali, çilek, ananas, armut, brokoli, enginar üzere yüksek ölçüde lif içeren meyve ve zerzevatları tüketin. 
 • Ana öğünlerinizde kesinlikle 1 kase salataya yer verin. Salatanızı bol yeşilliklerle hazırlayın. Ayrıyeten 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ek edebilirsiniz. 
 • Yeterli ölçüde magnezyum kaynaklarını tükettiğinizden emin olun. Kakao, kabak çekirdeği, avokado, yağlı tohumlar, keten tohumu ve yeşil yapraklı sebzeler çokça magnezyum içerir. 
 • Ara öğünlerinizde yahut salatalarınızda kuru meyvelere yer verin. 
 • Keten tohumundan takviye alın. Yoğurt yahut salatalarınıza ekleyebilirsiniz. 
 • Turşu ve sirke üzere düzgün bakterilerin bulunduğu fermente besinlere günlük hayatınızda yer verin. Salatalarınıza ya da içtiğiniz sulara sirke ilavesinde bulunabilirsiniz. 
 • Günde 1 avuç kuru yemiş tüketin. 
 • Geceden 1 litre ılık suya 2 adet kuru kayısı ve 2 adet kuru erik koyarak bekletin. Sonraki gün ise hazırladığınız suyu tüketmek size âlâ gelecektir. 
 • Düzenli olarak antrenman yapın. Bağırsaklarınızın canlanmasına katkı sağlayacaktır.

KABIZLIK MESELESİNE İÇİN HANGİ BÖLÜM/DOKTOR BAKAR?

Eğer kişi kabızlık sorunu yaşıyorsa hastanelerin dahiliye ( iç hastalıkları) ya da gastroenteroloji bölümüne gitmesi gerekir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*