Kavcıoğlu yine yanıldı: Enflasyona 20 puanlık revize

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yılın ikinci enflasyon raporunu açıkladı. Merkez Bankası, 2022 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 23,2’den yüzde 42,8’e çıkardı.

TCMB, bir önceki raporda 80,4 dolar olan ham petrol tahminini 102 dolara; yüzde 24,2 olan gıda enflasyonu tahminini ise yüzde 49’a yükseltti. Enflasyon 2023 için yüzde 12,9 ve 2024 yılı için yüzde 8,3 olarak öngörüldü.

Rusya-Ukrayna savaşının küresel ekonomiyi emtia ve tedarik zinciri kanalları üzerinden etkilediğini belirten Kavcıoğlu “Arz ve tedarik sorunları henüz düzelme eğilimine girmedi. Ticaret ortaklarımızdaki büyüme beklentileri aşağı yönlü güncellenmekte. Dünyada manşet ve çekirdek enflasyon yüksek seviyelere ulaştı” değerlendirmesini yaptı.

Kavcıoğlu: İstihdam artışının devamını bekliyoruz

Merkez Bankası Başkanı, Türkiye ekonomisine ilişkinse iyimser bir tablo çizdi. Ekonomideki ‘büyüme’ye en büyük katkının sanayi ve hizmetlerden geldiğini anlatan Kavcıoğlu, şu açıklamayı yaptı: “Ekonomik faaliyetlerde iyileşme eğilimi devam ediyor. İlk çeyrek verileri iktisadi faaliyetteki kompozisyonun iyileşmekte olduğuna işaret etmekte. Yatırım harcamaları güçlü bir artış eğiliminde. Önümüzdeki dönemde istihdam artışının devamını bekliyoruz.

Sürdürülebilir cari dengenin kalıcı fiyat istikrarı için kritik önemde olduğunu değerlendiriyoruz. Dış ticaretimizi fiyat etkilerinden arındırarak miktar bazında incelediğimizde ihracat miktarının ithalata kıyasla belirgin bir iyileşme sağladığını görüyoruz.

Liralaşma stratejimizin en önemli bileşenlerinden biri de kredilerin iktisadi faaliyetle uyumlu hareket etmesini sağlamaktır. Sürdürülebilir cari dengenin tesis edilmesi için uzun vadeli Türk lirası kaynaklarının yatırımlara, ihracata, kapasite artışlarına ve özellikle KOBİ’lere yönlendirilmesi kritik önemdedir. Liralaşma stratejisi çerçevesinde kredilerin büyüme hızı ve kompozisyonu fiyat istikrarı ve finansal istikrarla uyumlu hale getirilecektir.”

‘AB’ye ihracat arttı’

Savaş nedeniyle Rusya ve Ukrayna’ya ihracat azalırken AB’ye ihracatın arttığını, bu nedenle kayıpların telafi edildiğini öne süren Kavcıoğlu “Enerji fiyatlarındaki artış nedeniyle ithalat ilk çeyrekte yükseldi. Miktar bazında ihracat ithalata karşı belirgin iyileşme gösterdi. Liralaşma stratejisi çerçevesinde kredilerin büyüme hızı ve kompozisyonu fiyat istikrarıyla uyumu hale getirilecektir” dedi.

Yıllara göre enflasyon tahminleri

Yılın ilk çeyreğinde küresel emtia fiyatlarındaki artışın enflasyondaki yükselişin ana belirleyicisi olduğunu vurgulayan Kavcıoğlu “Yüksek seyreden taşımacılık maliyetleri gibi arz yönlü unsurlar enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam etmektedir” yorumunda bulundu. Kavcıoğlu, Merkez Bankası olarak enflasyon tahminini ilişkinse “Enflasyon tahmin aralığımızın orta noktaları 2022 sonunda yüzde 42,8, 2023 sonunda yüzde 12,9 ve 2024 sonunda yüzde 8,3 seviyelerine tekabül etmektedir. Bir önceki rapor dönemine göre Türk lirası cinsinden ithalat fiyatlarına bağlı güncelleme enflasyon tahminini 5,5 puan artırırken; gıda fiyatları varsayımındaki artıştan 2,8 puan katkı gelmektedir. 2023 yıl sonu enflasyon tahminini de yüzde 8,2’den yüzde 12,9’e yükselttik” diye konuştu.

Enflasyonun kademeli olarak azalacağını öne süren Kavcıoğlu, yıl sonu ham petrol fiyatına ilişkin varsayımlarının 102,2 dolar olduğunu söyledi.

Liralaşma vurgusu

Kavcıoğlu ayrıca liralaşma stratejisinin Merkez Bankası’nın politika gözden geçirme sürecinin asli unsuru olduğunu ifade etti, tonlama yapısında TL cinsinden kıymetlerin teminat olarak kullanımını artıracak adımların yakında devreye gireceğini vurguladı ve ekledi: “Liralaşma stratejisi kapsamında gözden geçirme süreci devam eden likidite yönetiminin teminat yapısına yönelik atılacak adımlar teknik ekiplerimiz tarafından tamamlanmıştır. Çok yakın bir dönemde Para ve Kur Politikası metnindeki yol haritamız ile uyumlu olarak fonlama yapısında Türk lirası cinsinden kıymetlerin teminat olarak kullanımını ve talebini artırıcı ek adımlarımızı devreye alacağız.”

‘Fiyat istikrarını en kısa sürece sağlayacağız’

Kavcıoğlu, soru-cevap kısmında ise enflasyona ilişkin soru üzerine, kalıcı fiyat istikrarını en kısa sürede sağlayacaklarını belirterek, “Enflasyonun düşürülmesi noktasında adımlar atmaya devam ediyoruz. Tüm paydaşların üzerine düşeni yapması gerektiği bir dönemdeyiz. Bu sadece Türkiye’nin sorunu gibi bakmamak lazım. Şu an en önemli sorunumuz enflasyondur. Düşürülmesi noktasında tedbirler almaya devam ediyoruz. Biz para politikası araçlarını en iyi şekilde kullanmaya devam edeceğiz” yanıtını verdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*