Kripto para dolandırıcılarının yeni adresi: LinkedIn

Kripto para üniteleri her ne kadar son vakitlerde önemli düşüşler yaşasa da hala geleceğin en değerli teknolojilerinden biri olarak gösteriliyor. Fakat bu dijital varlıklar ile ilgili dolandırıcılık hadiseleri da bir epey fazla.

Uzmanlar, yatırımcıların internet ortamlarındaki kripto dolandırıcıları konusunda dikkatli olunması gerektiğini her açıklamasında vurguluyor.

WebTekno’ya göre; yeni haberler, dünyanın en tanınan toplumsal ağlarından biri olan LinkedIn’in kripto para dolandırıcılığı konusunda kullanıldığını gösteriyor.

CNBC tarafından paylaşılan rapora nazaran ABD Federal Soruşturma Ofisi (FBI), tanınan platform konusunda kullanıcıları uyarıyor.

LINKEDIN’DEKİ DOLANDIRICILIKLARDA ÖNEMLİ ARTIŞ!

CNBC’ye nazaran LinkedIn, son vakitlerde platformda kullanıcıları kripto para ünitelerine yatırım yapmaya teşvik eden dolandırıcılıkların arttığını kabul etti. Bunun yanı sıra FBI’ın San Francisco ve Sacramento kentlerindeki ofislerinde sorumlu olan Sean Ragan da bilhassa iş dünyasında tanınan olan platformu “önemli bir tehdit” olarak nitelendirdi ve son vakitlerde bu stil dolandırıcılıklarda önemli bir artış gördüklerini açıkladı.

Açıklamalara nazaran dolandırıcılar, profesyonel bir kişi üzere davranarak kullanıcılara ulaşıyor. Bunun akabinde da samimi davranarak konuştukları şahıslara kripto para yatırımları ile para kazanabileceklerini söylüyor ve onları kimi sitelere çekmeye çalışıyor.

Suçlular, birinci olarak kullanıcıları gerçek kripto para sitelerine yönlendiriyor ve onların inancını kazanıyor. Bu bireyler, birkaç ay sonra ise onların geçersiz sitelere yatırım yapmasını söylüyor ve hesaplarından paraları çalıyor.

SAHTE OLANI AYIRT ETMEK ÇOK ZOR

LinkedIn ise dün paylaştığı bir açıklamayla kullanıcıları kuşkulu profilleri bildirmeye teşvik etti. Şirketin yetkililerinden Oscar Rodriguez de CNBC’ye yaptığı açıklamalarda neyin düzmece olup olmadığını belirlemenin ‘inanılmaz derecede zor’ olduğunu aktardı. Ayrıyeten platform, sizden para yahut yatırım yapmanızı isteyen tanımadığınız bireyler konusunda dikkatli olunması gerektiğine dikkat çekti.

SAHTE HESAPLARIN YÜZDE 96’SI KALDIRILDI

LinkedIn’in dolandırıcılar konusunda öbür şirketler ve FBI üzere devlet kurumları ile birlikte çalıştığı da gelen haberler ortasında yer aldı.

Rodriguez, tespit edilen uydurma hesapların yüzde 96’sının kaldırıldığını açıklamalarında belirtirken CNBC’ye konuşan bir küme mağdur, dolandırıcılık sebebiyle ettikleri zararın 200 bin dolar ile 1,6 milyon dolar ortasında değiştiğini söz etti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*