Kulağa Sahte Gelen Ama Aslında Doğru Olan 15 Tarihi Gerçek Sizi Tamamiyle Dumur Edecek!

Tarihte birçok ilginç bilgi var ama bunlardan bazıları o kadar şaşırtıcı ki gerçek gibi gelmiyor. Bugün sizler için tarihin tozlu raflarından gerçek gibi durmayan ama aslında doğru 15 bilgiyi topladık.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/mikespohr/hi…

Tarih birçok gizem ve sır ile dolu.

Bu sırlardan bazıları ise aklımızı karıştıracak ve gerçekliği sorgulamamıza neden olacak kadar ilginçler. Bugün sizin için gerçek gibi gelmese de aslında doğru olan tarihi 15 bilgiyi topladık.

15. 1520 yılının Haziran ayında, İngiliz Kralı VIII. Henry ve Fransız Kralı I. Francis, bugünün standartlarına göre 19 milyon dolara mal olan 18 günlük bir parti düzenlediler.

Partinin bu kadar çok pahalı olmasının sebebi iki kralın birbiri ile rekabet etmekte olmasıydı. Her ziyafette zamanın en iyi ve en nadir yemeklerinden oluşan 50 farklı yemeklik bir menü vardı.

14. 18. ve 19. yüzyıllarda insanlar canlı gömülmekten o kadar korkuyordu ki Güvenlik Tabutları tasarlandı.

O zamanlarda tıbbi bilim çok gelişmediği için insanların canlı olsa da ölü sanılıp gömüldüğü olaylar oldukça sıktı. Canlı gömülmekten korkan insanlar tabutlarına bir zil sistemi kurduruyordu. Böylece eğer birisi ölmediği halde gömüldüyse çanı çalarak dışarıdakilere haber verebilirdi!

13. Canlı gömülmekten bahsedilmişken Büyük İskender’in canlı canlı gömülmüş olma ihtimali var!

Tıbbi kayıtlara göre Büyük İskender’in ölümünün ardından altı gün boyunca vücudu çürümeye başlamamıştı! Bugün doktorlar, Büyük İskender’in Guillain-Barré Sendromu adı verilen nörolojik bir bozukluk nedeniyle felç olmuş olabileceğini ve böylece ölü sanılarak gömülmüş olabileceğini düşünüyor.

12. Rasputin’in ölümsüz olduğuna inanılıyordu!

Sonuç olarak bir çete onu önce zehirledi, vurdu ve sonrasında ölümüne dövdü. İlginç olan ise Rasputin bir şekilde hayatta kalarak çetenin elinden kurtuldu ve kaçtı. Rasputin’in bu yaşama isteği onun ‘ölümsüz’ olarak tanınmasına yol açtı.

11. John Scott Harrison, hem babasının hem de oğlunun Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olmasını izleyen tek kişidir.

ABD başkanı William Henry Harrison ve First Lady Anna Harrison’ın oğlu olan John, aynı zamanda bir diğer ABD başkanı olan Benjamin Harrison’ın babasıydı.

10. 1980 yılında Saddam Hüseyin’e Detroit şehrinin anahtarı verildi.

Eski Irak Cumhurbaşkanı Saddam Hüseyin’e, yerel bir kiliseye yaptığı bağışlardan dolayı Belediye Başkanı Coleman Young tarafından Detroit şehrinin anahtarı verildi.

9. Takma dişler ölü insanların dişleri ile yapılırdı.

19. yüzyılda takma dişler genellikle ölü askerlerin ağzından alınmış dişler ile yapılırdı. Bu takma dişlerin birçoğu, yaklaşık 50 bin askerin öldüğü 1815 Waterloo Savaşı’ndan gelen dişler ile yapılmıştı.

8. 18. yüzyıla kadar hayvanlar da suçları için yargılanırdı.

Hırsızlıktan birini öldürmeye kadar birçok farklı suçla yargılanan bu hayvanlar ölüme mahkum edilir ve infaz edilirdi.

7. Şapka iğneleri hem moda için hem de kişisel güvenlik için önemliydi.

Şapka iğnelerinin başlangıçtaki amacı şapkaları yerinde tutmaktı. Daha sonrasında ise 20. yüzyıl kadınları farklı bir kullanım bularak bu iğneleri kendilerini savunmak için kullandı.

6. Kedilerden piyano yaparlardı.

Katzenklavier veya kedi piyanosu, 17. yüzyılda var olan gerçek bir enstrümandı. Her biri ayrı bir tuşa zincirlenmiş kedilerden oluşan bu piyano oldukça caniceydi. Kediler seslerine göre sıralanır ve piyano çalındığında inlemelerinden oluşan bir şarkı oluşurdu.

5. 19. yüzyıl doktorları bisiklet sürmenin “Bisiklet Suratı” denen bir hastalığa yol açacağını düşünüyordu.

Doktorlar bisiklette sabit durmaya çalışmanın egzersiz ile birleştiğinde Bisiklet Suratı adlı bir hastalığa yol açarak kişinin suratını kalıcı olarak değiştireceğine inanıyordu.

4. 15 Ocak 1919’da Boston’da 2,3 milyon galon pekmezle dolu devasa bir depolama tankı devrildi ve 21 kişiyi öldürdü!

Araçtan akan pekmez neredeyse 5 metre boyunda bir sel başlatarak 21 kişinin ölümüne sebep oldu! Kasaba ise büyük hasar görmüştü.

3. Milyarder Jeff Bezos’un 100 milyar dolarlık serveti geçmiş ile kıyaslanamaz bile!

Jeff Bezos bugün dünyanın en zengin kişisi olsa bile tarihde ondan çok daha zengin birçok kişi vardı. Modern tahminlere göre Augustus Caesar ve Mansa Musa gibi kişilerin serveti bugünün standartlarına göre trilyonlardı!

2. Antik Romalılar idrar kullanarak çamaşırlarını yıkar ve dişlerini fırçalardı.

Bugün idrarın bunlara benzer kullanımı olmasa da Antik Roma’da birbirinden farklı görevi vardı.

1. 1800 yılında dünya nüfusu 1 milyar oldu. Bugünse dünya nüfusu yaklaşık sekiz kat daha büyük!

Sadece 220 yıl içerisinde dünya üzerindeki insan sayısı yaklaşık 8 kat büyüyerek 7.6 milyara ulaştı! Bu hızlı büyüme ve doğal kaynakların tükeniyor olması bilim insanlarını Dünya’nın geleceği hakkında oldukça düşündürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir