Mersin’de bayanlardan İstanbul Mukavelesi kararına reaksiyon

İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasının iptaline yönelik verilen ret kararına Mersin’de bir ortaya gelerek reaksiyon gösteren bayanlar, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceklerini lisana getirdi. 

İstanbul Mukavelesi’nin kaldırılmasının iptaline yönelik Danıştay’ın verdiği ret kararına yansılar sürüyor. Mersin’de sokağa çıkan bayanlar, İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkmaya devam edeceklerini vurguladı. Pozcu’da buluşan Mersin Bayan Platformu, Danıştay kararının kabul edilemez olduğunu söz etti.

“Sözleşme bizim,  vazgeçmiyoruz”, “Erkek vuruyor devlet koruyor”, “Katledilen bayanlar isyanımızdır” ve “İstanbul Kontratı Yaşatır” sloganlarının atıldığı aksiyonda basın açıklamasını Mersin Bayan Platformu ismine Melisa Açıkbaş yaptı.

“BU KARARIN HİÇBİR MEŞRUİYETİ YOKTUR” 

Türkiye’nin 2011 yılında birinci imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi’nden 20 Mart 2021’de Cumhurbaşkanlığı kararı ile çekildiğini söz eden Açıkbaş, bayanlar olarak, tek bir adamın verdiği bu kararı tanımadıklarını, karar açıklandığı günden itibaren sokaklarda, meydanlarda, iş yerlerinde ve üniversitelerde haykırdıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Birçok bayan örgütü, LGBTİ+ örgütü, birçok baro bu hukuksuz karara karşı itiraz etti ve çabamızı sürdürdüklerini hatırlattı. Bugün verilen karar, iktidar tarafından gerçekleştirilen bayan düşmanı bir atılımdır. Hayatlarımızın ve hak gayretimizin yok sayılmaya çalışıldığını biliyoruz. Bu kararla Danıştay, tek adam iktidarının meclisi devre dışı bırakarak istediği her kararı alabileceğini, istediği her milletlerarası kontrattan başına nazaran çekilebileceğini göstermiştir. Bu sebeptendir ki bizler nezdinde, bayanlar nezdinde, toplum nezdinde bu kararın hiçbir meşruiyeti yoktur, kabul etmiyoruz.

“İSTANBUL MUKAVELESİ’Nİ SAVUNMAKTAN VAZGEÇMİYORUZ”

Her gün LGBTİ+ düşmanlığı şahsen Cumhurbaşkanı başta olmak üzere devletin tüm üniteleri tarafından körükleniyor, LGBTİ+’lar maksat gösteriliyor. Onur Yürüyüşlerinde ve 8 Mart’larda önümüze dikilip azap ile bizleri durdurmaya çalışanlar katillerin direkt destekleyicisi olduğu üzere şahsen faillerin de kendisidir. Alsancak’ta yaşayan trans bayanların, konutlarının sokağına adım attıklarında dahi gördükleri şiddet ve azap siz İstanbul Mukavelesi’ni feshedenlerin yapıtıdır. Çocuk istismarının her geçen gün artması, istismar faillerinin bana bir şey olmaz diyerek sahip oldukları yürek sizlerin yapıtıdır. Kabul etmiyoruz, İstanbul Mukavelesi’ni savunmaktan vazgeçmiyoruz.”

İhtiyaç olmasına karşın bayan sığınma meskeni açmayan, var olanları bir bir kapatan, bayanları aile içi şiddete mahkum etmek isteyen, şiddete boyun eğmeyip gidilen karakollardan bayanları meskenlere gönderen bir iktidar olduğunu öne süren Açıkbaş şöyle devam etti:

“Katillere verilen göstermelik cezaları, bize layık gördüğünüz şiddet dolu meskenleri kabul etmiyoruz. Kelamda kutsal aile kurumunu ön plana çıkararak yaşadığımız şiddeti gölgelemenize, LGBTİ’ye yönelik sistemli bir halde büyüttüğünüz nefret siyasetlerine itaat değil isyan ediyoruz! Hayatını savunmak için öz savunma uygulayan Çilem’i, sokakta yürürken samuray kılıcıyla katledilen Başak Cengiz’i, katillerini türlü oyunlarla aklamaya çalıştığınız Şule Çet’i, ‘ölmek istemiyorum’ çığlıklarını duyduğumuz Emine Bulut’u unutmuyoruz.

“İSTANBUL KONTRATI BİZİMDİR” 

Katledilmesine müsaade verdiğiniz, müdafaa sağlamadığınız, katillerini ödüllendirdiğiniz her bir bayanın isyanıyla buradayız. Hayatlarımız için çaba etmeye, sokak sokak örgütlenmeye ve İstanbul Mukavelesi’ni her şartta savunmaya devam edeceğiz. Haklarımızı bize siz vermediniz, siz alamayacaksınız. Yaşasın bayan dayanışması, İstanbul Kontratı bizimdir.”

Polisin etrafta ağır güvenlik tedbirleri aldığı aksiyon, yapılan basın açıklamasıyla sona erdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*