Mersin’de Silifke incirinin Dubai ve Katar seyahati başladı

Mersin meyve üretiminde öne çıkarken, hasadı yapılan incir şu anda en çok aranan eser olarak ilgi görüyor.

Mersin’in Silifke ilçesinde hasadı yapılan ve kolunda 20 ila 30 liradan satılan incir üreticilerin yüzünü güldürürken, toplanan incirler Dubai ve Katar’a ihraç ediliyor.

İncir, tezgahlarda 20 ila 30 lira ortasında satılıyor

Silifke’de bilhassa Göksu Vadisindeki Keben, Sabak, Senir, Işığı, İmambekirli, Evkafçiftliği ve Kargıcak mahallelerinde üretimi sıklıkla yapılan incir, yurdun değişik yerlerine gönderilmenin yanında üreticiler tarafından yol kenarlarında kurulan tezgahlarda da 20 ila 30 lira ortasında değişen fiyatlardan alıcı buluyor.

“Bu yıl 960 ton incir hasadı bekliyoruz”

Silifke Ziraat Odası Lideri Cafer Doygun, 210 dönüm yerdeki incir ağaçlarından bu yıl 960 ton incir hasadının beklendiğini kaydetti.

Dubai ve Katar’a ihraç ediliyor

Doygun, hasadı yapılan incirin Dubai ve Katar’a ihraç edildiğini; İstanbul, Ankara, Doğu ve Güneydoğu vilayetleri başta olmak üzere talebe nazaran Türkiye’nin değişik vilayetlerine de gönderildiğini belirtti.

“En erken incir bizim yöremizde çıkıyor”

Erkencilik ve damak zevki bakımından Silifke yöresi ve Göksu Vadisi’nde üretilen incirlerin başka bir kıymete sahip olduğunu vurgulayan Doygun, şunları söyledi:
“Göksu Vadisi’nin mikro klima özelliğinden ötürü farklı bir damak zevkine sahiptir. En erken incir de bizim yöremizde çıktığı ve hiçbir ilaç kullanılmadan organik olarak üretildiği için büyük ilgi görüyor. Bu nedenle de üreticimiz erken hasat yapıp güzel bir fiyattan sattığı için yüzü gülüyor.”

“İncir en çok satılan meyveler arasında”

İHA’nın haberine nazaran, üretici Sertaç Delal ise, Günlük topladığımız incirlerimizi Türkiye’nin birçok vilayetine gönderiyoruz. Dubai ve Katar’a ihracat oluyor. Şu an kilosunu 20 ila 30 liradan satıyoruz. Bölgemiz yaz meyveleri bakımından çok güçlü bir bölge. Bilhassa incir en çok satılan meyveler ortasında yerini alıyor.” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*