NASA’nın Mars aracı InSight, yolun sonuna geldi

NASA‘nın Mars‘a gönderdiği InSight uzay aracı, 2018 yılının sonlarına hakikat kızıl gezegene başarılı bir halde inmişti.

Mars‘taki sismik faaliyetleri tespit etmek için başarılı bir formda sismometresini yüzeye indiren ve akabinde sondaj yapmak için delme çalışmalarına başlayan uzay aracı, bir türlü istenilen misyonları gerçekleştiremedi.

Mars’ta vazifesi boyunca pek çok denemesi başarısızlık ile sonuçlanan araç, yüzeyin şiddetli şartlarıyla çaba etme konusunda yetersiz kaldı.

Misyon sonlanıyor

AA’da yer alan habere göre InSight, azalan güç kaynağı nedeniyle bilim operasyonlarına birkaç ay içerisinde son verecek.

Güneş panellerini kaplayan Mars tozu, güç ölçüsünü Mars günü başına kabaca 500 watt-saat’e düşürdü.

InSight, 2018 yılının kasım ayında indiğinde, güneş panelleri her bir gün için yaklaşık 5 bin watt-saat güç üretiyordu.

InSight’ın proje müdür yardımcısı Kathya Zamora Garcia, “Takvim yılının sonunda, tüm InSight operasyonlarını sonlandıracağız. Ne yazık ki elimizde onu çalıştıracak güç yok.” dedi.

Beklenenden fazla vazife yaptı

Misyon sonunda, InSight’ın misyon mühleti, başlangıçta kestirim edilenden neredeyse iki kat daha uzun sürecek. Keşif aracının 2 Dünya yılı vazifede kalması beklenirken, 4 Dünya yılına ulaşmış oldu.

NASA’nın başka uzay araçlarını indirdiği kraterlerin tersine, InSight’ın iniş yaptığı Elysium Planitia’da tozları süpüren güçlü rüzgarlar yok.

Bu nedenle aracın güneş panellerini kaplayan tozlar, rüzgarlar tarafından dağıtılamıyor.

NASA’nın 850 milyon dolarlık maliyetle geliştirdiği InSight, bir mucize olmazsa büsbütün kapatılacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*