Odatv yazdı İsveç açıklama yaptı

Türkiye’nin NATO üyeliğine karşı çıktığı İsveç’in başkenti Stockholm’den skandal görüntüler geldi.

14 Haziran’daki bir etkinlikte PKK militanları başkentin anıt binalarına PKK ve simgelerini dev projeksiyonlarla yansıtarak propaganda yaptığı iddia edildi. Fakat sahte olduğu iddia edilen görüntüler farklı açılardan fotoğraflanması tartışmaları artırdı.

Türkiye son olarak NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in, İsveç ve Finlandiya’nın adaylık süreciyle ilgili üçlü görüşme taleplerini PKK ve FETÖ üyelerini barındırdığı ve Suriye’nin kuzeyinde halen YPG’ye destek verdikleri gerekçe göstererek reddetmişti.

İlgili haber: İsveç’ten skandal PKK görüntüleri

İSVEÇ DIŞİŞLERİ BAKANI AÇIKLAMA YAPTI

İsveç Dışişleri Bakanlığı, Abdullah Öcalan’ın resmi ve PKK’ya ait görsellerin, projeksiyonla binalara yansıtıldığına dair Odatv’nin haberinin ardından açıklama yaptı. İsveçli Bakan, önlemler alındığını belirterek, “Bu, açık bir şekilde İsveç’in NATO’ya katılımını engellemek amacıyla kasıtlı ve kötü niyetli bir etki kampanyasıdır” dedi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Manipüle edildiğine inandığımız mesajlar ve görüntüler sosyal medyada İsveç’in PKK’yı desteklediğini iddia edilerek dolaşıyor. İlgili tedbirler alınmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada olayın kötü bir kampanya olduğuna işaret edilirken, şu ifadeler kullanıldı:

“Bu, açık bir şekilde İsveç’in NATO’ya katılımını engellemek amacıyla kasıtlı ve kötü niyetli bir etki kampanyasıdır. İsveç bir terör örgütü olan PKK’yı açıkça kınamıştır ve İsveç terörün her türlüsünü kınamaktadır. Dışişleri Bakanı Ann Linde, hiçbir zaman PKK’ya destek ifadesinde bulunmadı ve manipüle edilmiş videoyu ve PKK’yı şiddetle reddediyor.”

İşte o paylaşım:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*