Prof. Dr. Özgür Demirtaş’tan Bol Benzetmeli Faiz Artışı Yorumu: “Ağlamak Yok, Şimdi Kemoterapi Alıyoruz”

Prof. Dr. Özgür Demirtaş, seçim sonrası hükümetin ekonomi politikalarında yaşanan değişimi ve faiz artışını yorumladı. Demirtaş, ‘Faiz artırımı bir sonuç! Bizim geçmişte yaptığımız hatalarımızın bir sonucu… Kendimiz ettik, kendimiz bulduk. Ağlamak yok… Şu an kemoterapi alıyoruz‘ ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası hükümet ekonomi politikalarında yeniden değişime gitmiş ve Merkez Bankası yüksek enflasyona rağmen düşük faiz ısrarından vazgeçmişti.

Merkez Bankası yeni atamalarla birlikte kabuk değiştirirken, haziran ayından beri yapılan faiz artışlarının toplamı ise 3.150 baz puanı buldu.

Çoğu ekonomist Merkez Bankası’nın faiz artışı kararlarını doğru ancak geç gelmiş bir adım olarak nitelendiriyor. Konuyla ilgili bir değerlendirme de bugün Prof. Dr. Özgür Demirtaş’tan geldi.

Özgür Demirtaş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Faiz Artırımları Canımızı Yakacak” dedi ve şöyle devam etti: “Zombi şirketler batacak. İşsizlik artacak. Para bulunamayacak.”

“Ama faiz artırımına kızmanın alemi yok. Faiz artırımı bir sonuç. Bizim geçmişte yaptığımız hatalarımızın bir sonucu… Kendimiz ettik, Kendimiz Bulduk. Sigara içtik, Kanser olduk. Şimdi kemoterapi alıyoruz alıyoruz.”

Sigara içmek=Faizi emirle suni olarak indirmek yani Nas Ekonomi ModeliKanser=EnflasyonKemoterapi=Artan Faizler

“Faizi Enflasyon altına indirip bedavadan Kredi çekerken iyiydi…. Şimdi bedava diye bir şeyin olmadığını, Bedava peynirin fare kapanında olduğunu öğreniyoruz. Ağlamak yok! Hatadan ders alın, bari bir daha yapmayın…”

‘Bin kere uyardım, eninde sonunda Faizin artmak zorunda kalacağını yazdım. Yalvardım yapmayın diye… İlkokul mezunu takipçilerim de dahil herkes anladı. Siyasetçiler anlamadı… Neyse zararın neresinden dönersek kardır…’

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Hadi buyrun yorumlara ⬇️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir