‘Rahim ağzı kanseri’ erkekler için de tehdit yaratıyor

Dünyada bayanlar ortasında en yaygın görülen 4. kanser çeşidi olan rahim ağzı kanseri, erkekler için de büyük bir tehdit yaratıyor. Bilimsel araştırmalar, dünyada erkeklerin yüzde 40’ında HPV görüldüğünü gösteriyor. Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi tarafından yapılan bir araştırmada, bin 160 erkeğin yüzde 65’inden fazlasında HPV tespit edilmesi bu hastalığın yarattığı tehlikeyi ortaya koyuyor.

Eşine rahim ağzı kanseri teşhisi konulan erkekler en riskli bölümü oluşturuyor. Araştırmalara nazaran bu kesimde HPV görülme oranı yüzde 75’e kadar çıkabiliyor. 

HPV virüsü ile dünyada bayanlar ortasında cinsel yolla bulaşan en yaygın hastalık olan rahim ağzı kanseri ortasındaki direkt münasebetin erkekler için büyük bir tehlike yarattığına dikkat çeken Üroloji Uzmanı Op. Dr. Miraç Turan, “HPV virüsü erkeklerde birinci etapta cinsel bölgede siğillerle kendini gösterebiliyor. Anüs, penis ve ağız ve gırtlak kanserlerine neden olabiliyor. Tüm kanser tiplerinde olduğu üzere, güçlü bağışıklık sistemi HPV virüsünün bedenden temizlenmesinde başrolü üstleniyor. Erken teşhis ve hakikat tedavi sistemleri yüz güldürücü sonuçlar yaratıyor. Araştırmalar, erkeklerin yüzde 75’inde virüsün 1 yılda tümüyle temizlendiğini gösteriyor. Siğiller, kansere dönüşmediği durumlarda ise taşıyıcı kimliğiyle bulaşıcılığını sürdürüyor” diye belirtti. 

TOPLUMSAL VE RUHSAL TESİRLERİ KANSER KADAR TEHLİKELİ 

Genital siğillerin teşhisi ve tedavisi sırasında hastaların gerçek bilgilendirilmesinin büyük bir ehemmiyeti olduğuna değinen Op. Dr. Miraç Turan, “Fiziksel sıhhat için tehlike yaratan HPV virüsünün toplumsal ve ruhsal tesirleri kanser kadar tehlikeli! Teşhis ve tedavisinin hayli hudutlu oluşu, kendini tekrar edebilmesi ve hastaların yanlış bilgilendirilmesi nedeniyle, genital siğiller erkeklerin hayatını kabusa çevirebiliyor. Toplumsal problemlerin birçok, bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor. Bu problemler cinsel ilgiyi bir fobiye bile dönüştürebiliyor. Meğer alanında uzman bir ürolog tarafından yürütülen tedavi formülleri, hastaları bilgi kirliliğinden uzaklaştırarak bu sıkıntıları ortadan kaldırıyor. Hastaya kendini rahat hissettiren, saklılık temeli benimseyen uzmanlar, toplumsal sorunların aşılmasında yol gösterici oluyor” diye belirtti. 

YAKILARAK İLERLEMESİ DURDURULUYOR 

Genital siğillerin tedavisinin teşhis, tedavi ve sonrasını kapsayan uzun bir süreç olduğunu belirten Üroloji Uzmanı Op. Dr. Miraç Turan, şu değerlendirmede bulundu:  

“Lokal anesteziyle yapılan kriyoterapi ve koterizasyon prosedürleriyle siğiller yakılarak ilerlemesi durdurulabiliyor. Fakat bu durum siğillerin tekrar tekrarlanmayacağı manasına gelmiyor. Virüsün ve bağışıklık sisteminin gücüne bağlı olarak siğiller kendini tekrarlayabiliyor. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, sigara ve alkolün mümkünse tüketilmemesi, sağlıklı beslenme ve nizamlı uyku alışkanlıklarının benimsenmesinin tedavide büyük rolü bulunuyor. Bu kriterler kısa müddette virüsü bedenden temizleyemese de yıllara bağlı olarak temizlenme ihtimalini artırıyor. Son yıllarda erkeklere de uygulanan HPV aşıları, yüksek bir muhafaza sağlıyor. Virüsü öldürebilecek yeteneğe sahip olduğu belirlenen aşılar bulaşmayı önleyemiyor lakin HPV’nin kanser yapan tesirini ortadan kaldırabiliyor.” 

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ AHCC İLE DESTEKLEYEREK HPV TEMİZLENEBİLİR 

Japonya’da yetiştirilen Shiitake mantarının fermantasyonu sonrasında elde edilen alfa-glukan yüklü Etkin Heksoz Korele Bileşik bağışıklık sistemini güçlendirerek HPV virüsünün bedenden temizlenmesine yardımcı olabiliyor. Op. Dr. Miraç Turan, “Siğillere yapılan müdahaleler siğili yok ediyor lakin siğile neden olan HPV virüsünü yok etmiyor. HPV virüsünü yok edebilecek bir ilaç yok. Bunun için siğiller temizlendikten sonra hastaların bağışıklık sistemini güçlü tutması çok kıymetli. Bu noktada AHCC hastalarda HPV temizlenmesini destekleyerek siğillerin tekrarlanmasının önüne geçebiliyor” diye konuştu. 

Yapılan bir araştırmada 6 ay mühletle günde 1 gram AHCC takviyesinin HPV virüsünün bedenden yüzde 45 oranında temizlenmesini sağlayabileceği gözlendi. Günlük kullanım ölçüsü günde 3 grama yükseltilerek, 6 ay mühletince kullanıldığında HPV virüsünün yüzde 66.7’sinin temizlendiği, 12 ay kullananlarda ise yaklaşık yüzde 70’inin temizlendiği gözlendi.  

Op. Dr. Miraç Turan HPV hastalarına siğil temizleme süreçlerinden sonra, HPV temizlenmesi sağlanarak siğillerin tekrarlamaması için takip sürecinde AHCC’yi önerdiğini belirtti. 

TECRÜBELİ ÜROLOG TEDAVİDE DANIŞMAN ROLÜ OYNUYOR 

Genital siğil tedavisinin gerçek ve yanlış çok sayıda çeşidiyle giderek yaygınlaştığını kaydeden Op. Dr. Miraç Turan, “Cinsel temasın tam ya da yüzeysel olması virüsün bulaşması için kâfi. Münasebet sırasında kondom kullanılması da virüsün bulaşma ihtimalini ortadan kaldırmıyor. Üstelik yapılan en aktüel araştırmalar, virüsün yalnızca cinsel yolla değil el teması yahut oral seksle bulaşabileceğini de gösteriyor ki virüsün son yıllarda güçlendiğini ve kanser yapma mümkünlüğünü artırdığını da gözlemliyoruz. Bu noktada bireylerin kendi başına hareket etmek yerine, tecrübeli bir ürolog seçimiyle hastalığın tedavi sürecini ehil ellere teslim etmesi gerekiyor. Danışman rolü oynayan tecrübeli bir ürologun rehberliğinde, genital bölgede en az hasar ve iz bırakan faal tedavi yollarıyla kanser riskinin önüne geçilebiliyor” tabirlerinde bulundu.  

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*