Sıcak Havalarda Şişkinlik Neden Olabilir? İşte Şişkinliğin Neden Olabileceği Şeyler

Birçok insan sıcak günlerde sıvı tutulması, halsizlik ve şişkinlik yaşar. Bu epey olağan, lakin kendinizi uygun hissetmiyor olabilirsiniz. Neyse ki, şişkinliğin nereden geldiğini bilerek bu mevzuda bir şeyler yapabilirsiniz.

SICAK HAVALARDA ŞİŞKİNLİK NEDEN OLABİLİR? İŞTE ŞİŞKİNLİĞİN NEDEN OLABİLECEĞİ ŞEYLER

FİZİKÎ RAHATSIZLIK

Bazen vücutlarımızın sıcaklıkla bir aşk-nefret münasebeti varmış üzere görünüyor. Güneş bir yandan kendimizi daha memnun hissetmemize ve gerekli D vitaminini üretmemize yardımcı olur. Öteki yandan sıcaklar sırasında güneş yanığı, su kaybı ve başka rahatsızlıklardan daima korunmamız gerekir. Örneğin, sıcak günlerde birçok insan şişmiş eller ve ayaklar ile şişkinlik hissi yaşar.

BEDENİMİZ YÜKSEK SICAKLIĞA REAKSİYON VERİR

Beslenme uzmanlarına nazaran, cıva yükseldiğinde neden ekseriyetle şişkin hissettiğimizi açıklıyor. “Yüksek sıcaklıklara reaksiyon olarak bedeniniz ısıdan kurtulmak için terler. Bununla su kaybedersiniz. Bu kaybı telafi edecek kadar su içmezseniz, susuz kalabilirsiniz. Daha sonra, sindiriminizi bozan su ve elektrolit ıstırabı yaşarsınız. Bu şişkinlik hissi yaratıyor,” diye açıklıyorlar.

Yavaşlık ve atıştırmalıklar

Uzmanlar, “Su kaybının bir öteki belirtisi de yavaşlıktır,” diye devam ediyor. Bu nedenle, sıcak bir günde tembel tembel tembel uzanmayı tercih etmeniz şaşırtan değil. Ne yazık ki, bu aslında şişkinlik hissini daha da kötüleştirebilir, diye açıklıyorlar. Daha az gücümüz olduğunda, gücümüzü yenilemek için daha çabuk yiyeceklere ulaşırız. Bunlar ekseriyetle tatlı atıştırmalıklar, simit yahut kafeinli eserlerdir. Bu yiyecek aslında daha da şişkin bir hissi tetikleyebilir. Ayrıyeten sıcak günlerde bedenimizin birçoklarını açığa çıkarmamız, birçok kişinin şişmiş bedenlerinden rahatsız olduğu manasına gelir. Öncelikle bu mevzuda yalnız olmadığınızı bilmekte yarar var. Ek olarak, kendi derinizde biraz daha rahat hissetmek için yapabileceğiniz birkaç şey var. Bu üç ipucu ile şişkinliği azaltabilirsiniz…BU İPUÇLARIYLA KENDİNİZİ YİNE DAHA DÜZGÜN HİSSEDECEKSİNİZ

1. Dehidrasyondan Kaçının

Midenizin çok dolu olduğunu hissedebilirsiniz, lakin bunun sizi gereğince su içmekten alıkoymasına müsaade vermeyin. Gün boyunca küçük yudumlar alın ve bir şişe su olmadan dışarı çıkmayın. Hindistan cevizi suyu da yararlı olabilir. Dehidrasyon semptomlarını azaltabilen elektrolitler içerir.

2. Makul Besinlerden Kaçının

Birtakım yiyecekler ne kadar sağlıklı olursa olsun şişkinliğe neden olur. Bu nedenle, sıcak günlerde bu eserlerden kaçının. Birçok insan için baklagiller, lif açısından varlıklı sebzeler, kafein, alkol ve soda hatalıdır. Bunların yerine bir bardak su içmek daha akla yatkın olacaktır.

3. Nane Ve Zencefil

Bu iki bitki, sindirim meselelerine karşı tesirli tesirleriyle bilinir. Bunaltıcı bir günde sıcak bir bitki çayı istemeyebilirsiniz, bu yüzden onu lezzetli bir buzlu çay yapın. Çayı taze nane ve zencefil ile demleyin, soğumaya bırakın ve buz küpleri ekleyin. Bu sayede ekstra nemi anında geri almış olursunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*