Şirketler döviz satıp kredi kapatıyor

Sene başında 156.7 milyar dolar olan ticari döviz kredisi hacmi 19 Ağustos prestijiyle 139 milyar dolara geriledi. Şirketlerin döviz mevduatlarındaki düşüşte kredi kapamanın da tesirli olabileceği düşünülüyor.

Merkez Bankası’nın haftalık para ve banka istatistiklerine nazaran geçen hafta yurt içi yerleşiklerin döviz mevduat stoku 3.3 milyar dolar düşüşle 213 milyar 880 milyon dolara geriledi. Parite tesirinden arındırılmış düşüş 1.4 milyar dolar olurken bunun neredeyse tamamı şirketler kaynaklı oldu. Parite tesirinden arındırılmış haftalık değişimde bireylerin döviz mevduatlarında 72 milyon dolarlık sonlu bir artış gözlendi. Böylelikle 19 Ağustos prestijiyle bireylerin döviz mevduat hesapları 130 milyar 841 milyon dolara, şirketlerin ise 83 milyar 42 milyon dolara geriledi.

17.6 MİLYAR DOLAR DÜŞTÜ

Şirketlerin döviz hesaplarındaki düşüşün yanı sıra bir müddettir azalma eğiliminde olan döviz kredilerinde de daha süratli bir düşüş trendi gözleniyor. Tıpkı tarihlerde şirketlerin döviz mevduatlarının ise 90 milyar dolardan geçen hafta prestijiyle 83 milyar dolara gerilediği görülüyor. BDDK’nın bilgilerine nazaran yıl sonunda 156 milyar 607 milyon dolar olan ticari döviz kredileri 17.6 milyar dolar azalışla, 139 milyar dolara gerilediği gözleniyor. Döviz kredi hacminde bilhassa haziran ayı prestijiyle gözlenen süratli düşüş, şirketlerin döviz satışında, kredi kapamanın da hissesinin olabileceğini düşündürüyor.

YÜKSEK FAİZLER TESİRLİ OLDU

Döviz krediler uzun vadede daima düşüyor lakin bu son hızlanmanın nedeninin yükselen döviz kredi faizlerinden kaynaklı olabileceğine dikkat çekiyor. Merkez Bankası datalarına nazaran 19 Ağustos prestijiyle dolar cinsi ticari kredilerde ortalama faiz yüzde 9.15’e, Euro cinsi ticari kredilerde ise faiz yüzde 7’ye ulaşmış durumda.

Rezervler üç haftanın akabinde düşüşe geçti

Rusya‘nın Akkuyu yatırımı için para göndermesinin de tesiriyle son üç haftada yükseliş kaydeden Merkez Bankası (TCMB) rezervleri, geçen hafta azaldı. Bankanın brüt rezervi geçen hafta 1.7 milyar dolarlık düşüşle 112.3 milyar dolara geriledi. Bu sayının 40.8 milyar dolarını altın rezervi, 71.5 milyar dolarını döviz rezervi oluşturdu. Bankanın net rezervi de geçen hafta 15.7 milyar dolardan 13.9 milyar dolara geriledi. Swap hariç net rezerv durumu ise bir evvelki hafta -52.7 milyar dolarken geçen hafta -51.6 milyar dolar oldu.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*