Taban fiyata ne kadar artırım gelecek? Sendikalar taleplerini açıkladı

Yarın saat 14.00’te personel, patron ve hükümet temsilcilerinin iştirakiyle toplanacak Minimum Fiyat Tespit Komitesi öncesi yeni minimum fiyatın ne olacağı ve ne kadar olması gerektiği tartışılıyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünkü Kabine Toplantısı’nın akabinde yaptığı açıklamada, minimum fiyatın tekrar değerlendirileceğini, çalışmaların hafta sonuna kadar biteceğini söylemişti.

Sözcü’den Gamze Bal’ın haberine nazaran, Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Lideri Mehmet Balık, açıkladıkları açlık sonu verisine dikkat çekerek, belirlenecek yeni minimum ücretin 6 bin 780-7 bin TL’nin altında kalmaması gerektiğini söyledi.

DİSK Genel Lideri Arzu Çerkezoğlu ise, “Bir meskende iki kişi çalıştığı vakit o meskene en az yoksulluk hududu (haziran ayı için 20 bin 818 TL) girebilmeli. Aksi halde, yapılacak kısmi iyileştirmeler yüksek enflasyon karşısındaki kayıpları gidermeye yetmeyecektir” diye konuştu.

‘HÜKÜMET VE PATRONLARIN AKLINDAKİ: 5 BİN TL’

Türk-İş’in bugün açıkladığı datalara nazaran, dört kişilik bir ailenin sırf bir aylık mutfak harcamasını söz eden açlık hududu, haziranda 6 bin 391 TL’ye yükseldi. Kira, fatura, ulaşım üzere bir ailenin aylık tüm harcamalarını kapsayan yoksulluk hududu ise haziranda 20 bin 818 TL’ye çıktı.

Yeni taban fiyatın belirlenmesinde açlık ve yoksulluk sonu sayılarının dikkate alınması gerektiğini söz eden Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Lideri Mehmet Balık, “Siyasi çevrelerden ve kulislerden, hükümetin ve patronların başındaki yeni taban fiyat fiyatının 5 bin TL olduğunu duyuyoruz. Resmi enflasyon bile yüzde 73,5” dedi.

“Bizim konfederasyonumuzun hesapladığı açlık sonu haziranda 6 bin 779 TL’ye, yoksulluk sonu ise 20 bin 140 TL’ye ulaştı” diyen Balık, “Belirlenecek minimum fiyat de en az 6 bin 779 TL-7 bin TL aralığında olmalı” diye konuştu.

‘BİR MESKENE AYLIK EN AZ 20 BİN TL GİREBİLMELİ’

DİSK Lideri İstek Çerkezoğlu ise, sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada, “Asgari fiyata yıl başında yapılan yüzde 50’lik artışı, resmi ortalama enflasyondan düşerek yapılacak bir hesaplama gerçek kayıpları gidermekten uzak olacaktır. Enflasyon karşısındaki tüm kayıpların giderilmesi lazım” dedi.

Çerkezoğlu, “Sadece enflasyon farkı yetmez. En başta besin enflasyonu dikkate alınmalı. Açlık ve yoksulluk hududunun geldiği düzeyler dikkate alınmalı. Ayrıyeten taban fiyat büyümeden, ulusal gelir artışından da hissesini alabilmeli” diye konuştu.

Belirlenecek taban fiyatın fiyatına ait ise “Bir meskende iki kişi çalıştığı vakit o meskene en az yoksulluk sonu girebilmeli” diyen Çerkezoğlu, şöyle devam etti:

‘3 AY SONRA YİNE BELİRLENMELİ’

  • Yılın ikinci ayından itibaren, enflasyon karşısında eriyen taban fiyatın ve tüm fiyatların artırılması gerektiği davetinde bulunuyoruz. Münasebetiyle yarın toplanacak Minimum Fiyat Tespit Komisyonu’nun geç kalınmış bir toplantı yapacak.
  • Ayrıca, bu cins yüksek enflasyon devirlerinde ‘asgari fiyat yılda 4 sefer belirlenmeli’ diyoruz. Yani 3 ay sonra da yıllık enflasyon göz önüne alınarak tekrar hesaplama yapılmalı.

YILIN İKİNCİ AYINDA ERİMİŞTİ

Öte yandan, yarın emekçi, patron ve hükümetten 5’er temsilci olmak üzere 15 şahıstan oluşan komite, 2022’nin ikinci altı ayında taban fiyata yapılacak artış için toplanmış olacak.

2022 minimum fiyatı net 4 bin 253 TL olarak belirlenmişti. Bunun patrona toplam maliyeti ise, bir emekçi için 5 bin 879 TL düzeyinde.

Mevcut minimum fiyat, yılın şimdi ikinci ayında açlık sonunun altında kalmıştı.

Haziran ayına gelindiğinde ise açlık sonu, mevcut taban fiyatın yüzde 50,3; yoksulluk sonu ise mevcut minimum fiyatın yüzde 389,5 oranında üzerinde yer alıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*