Taksim, Şişhane ve Kadıköy’de anma: Yaşasın 1 Mayıs!

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısı ile Kazancı Yokuşu’nda bir araya gelen siyasi partiler, emek ve meslek örgütleri, 1 Mayıs 1977’de İstanbul Taksim’de, 1 Mayıs 1989’da Şişhane’de ve 1 Mayıs 1996’da Kadıköy’de katledilenleri anıyor.

GÜNCEL 29.04.2022 13:43

Taksim, Şişhane ve Kadıköy’de anma: Yaşasın 1 Mayıs!

Abone Ol google-news

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla siyasi partiler ile emek ve meslek örgütleri, Kazancı Yokuşu, Şişhane ve Kadıköy’de 1 Mayıs anmaları gerçekleştirerek hayatını kaybedenleri andı. Anmalara CHP, SOL Parti, Emek Partisi, Halkevleri, HDP, TİP, TKP ve SODAP da katıldı.

Taksim Meydanı’ndaki Kazancı Yokuşu’nda düzenlenen anmada 1 Mayıs 1977’de katledilenlerin isimleri okundu. Yokuşa karanfil bırakılarak saygı duruşunda bulunuldu.

DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, burada yaptığı açıklamada Gezi Davası’nda verilen hukuksuz cezalara tepki göstererek, “And olsun ki Mücella ablanın sözü, Tayfun’un Vera’sı, Can’ın inadı bizlere emanettir. Ve o emanet, 1 Mayıs meydanlarında en güçlü biçimiyle bizimle olacaktır” dedi. Çerkezoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün burada bundan tam 45 yıl önce 1 Mayıs 1977’de yitirdiğimiz arkadaşlarımızı anmak için toplandık. Bu meydanda tam 45 yıldır bir anıyı yaşatıyoruz. 1 Mayıs 1977’de emeğin ve hürriyetin türküsünü söyleyen yüzbinler olarak buradaydık. Fabrikalardan, atölyelerden, belediyelerden, okullardan, üniversitelerden, sinema sektöründen gelmiştik. Kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla bu düzen böyle gitmez diyenler olarak biz buradaydık.

Kazancı Yokuşu’nda umudumuza saldırdılar. O günden bugüne ekmek, gül ve hürriyete düşmanlıkları bitmedi. Onlar milyonları açlık sınırına mahkum edenler, milyonlar açlık sınırının altında yaşarken bankaları milyonlarla dolduranlardır. Yandaşlarına 3-5 maaş bağlayanlar faturalara zam üstüne zam yapılırken patronların vergilerini sıfırlayanlardır. Biz kadınlar hayatın her alanında eşitsizlikle yüz yüzeyken İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece yarısı kararıyla çıkanlardır. İşçileri açlığa mahkum edip grev yasaklarıyla övünenlerdir.”

Türkiye’nin her yerinde 1 Mayıs’ı kutlayacaklarını söyleyen Çerkezoğlu, “2022’de her yerde umut her yerde 1 Mayıs var” dedi. Çerkezoğlu açıklamayı Mücella Yapıcı’nın şu sözleriyle noktaladı: “Son sözüm olduğunu düşünmüyorum, hırsızlık onursuzluk uğursuzluk yapmadım yaşamından onur duydum. Aynı onuru benim yaşıma geldiğinizde sizin de duymanızı istiyorum.”

ŞİŞHANE’DE DALCI ANILDI

kazanci-sishane-ve-kadikoy-de-anma-yasasin-1-mayis-1009593-1.

1 Mayıs 1989’da Şişhane Parkı’nda katledilen Mehmet Akif Dalcı ile Şişhane’de anıldı. Bir dakikalık saygı duruşunun ardından Dalcı’nın öldürüldüğü yere kırmızı karanfil bırakıldı.

Kitle, Kadıköy’de katledilenleri anmak için Kadıköy Belediye Otoparkı önüne gitmek için yola çıktı.

Güncellenecek…

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*