Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci: ‘Marketlerimizde bir eserin kıtlığı yaşanmadı’

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Aksaray’da bir otelde düzenlenen toplantıda tarım kesimi temsilcileriyle bir ortaya geldi. Dünyada yaşanan besin krizine değinen Bakan Kirişci, Türkiye’de alınan tedbirlerle, rastgele bir sorun yaşanmadığını kaydetti.

Bakan Kirişci, besin konusunda birtakım provokatif emelli teşebbüsler olduğunu belirterek, “Türkiye’de ve dünyada eş vakitli olarak evvel pandemi ve daha sonra da Rusya-Ukrayna savaşı ki bu ortada iklimle ilgili yaşanılan birtakım sorunlar ve zorluklar nedeniyle, tarım ve tarıma bağlı olarak da besin değer arz eder ve öne çıkar hale geldi. Artık besin konusu, bir ulusal güvenlik sıkıntısı haline geldi. Bu ulusal güvenlik sorunu olduğunu o kendine tırnak içerisinde yendiğini zannettiğimiz ülkelerin bir anda bir besin milliyetçiliğine işi çevirdiklerini gördük. Kapıları kapattılar. İhracatlar, yasaklar getirdiler. Bundan kaynaklı olarak da bir panik havası oluştu. Rusya-Ukrayna savaşı adeta bunun tabiri yerindeyse bunun tuzu biberi oldu. Zira pandemi sürecinde bozulan gerek üretim ve fakat üretimi sağlayacak olan tedarikte zincirde önemli kırılmalar oldu. O devirde kendi sıhhatini önceleyen dışımızdaki ülkelerin üreticileri tarlaya, bağa, bahçeye, ahıra, ağıla, kümese gitmezken bizim eli öpülesi üreticilerimiz hiçbir imtina etmeden kendilerini her vakit olduğu üzere bu adadıkları coğrafyaya ve aziz milletimize üretme konusunda eser yetiştirme konusunda feda ettiler. Burada elbette Sayın Cumhurbaşkanımızın da o süreçte çalışabileceklerine dair çalışabilmelerine imkan sağlayan bir kadro müsaadeleri de bu bahiste bir kenara atılamayacak kadar değerliydi ve değerliydi. Bu ülkenin üreticileri bu süreçlerde de üretmeye devam etti. Almış olduğumuz önlemler sayesinde hamdolsun ülke olarak marketlerimizde bir eserin kıtlığı yaşanmadı. Provokatif hedefli, amacı farklı olan birtakım teşebbüsler oldu ancak onlara ait de anında almış olduğumuz aksiyonlarla bunlar da geri çevrildi. Tabir yerindeyse püskürtülmüş oldu” diye konuştu.

“SU ZENGİNİ ÜLKE DEĞİLİZ”

Bakan Kirişci, Türkiye’nin su zengini bir ülke olmadığını ve suyu hem ziraî sulamada, hem de içme de tasarruflu kullanmamız gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

”Türkiye, her şeyden evvel bir su zengini bir ülke olmadığını kabul edecek. Biz şu anda bulunmuş olduğumuz Aksaray’da 334 milimetre yıllık yağış ortalamasına sahibiz. Türkiye ortalaması 574 milimetre. Lakin bu 574 milimetre keşke homojen olsaydı. Artvin’de 2 bin 500 milimetre. Konya bölgesinde, Aksaray’ın da içinde yer aldığı bu bölgede 250, 300, 350 milimetre. Bizim bu türlü efelenmemizin, bu türlü bonkör davranıyor olmamızın hiçbir bize bir yararı yok. Biz kendi kısıtlarımızı yeterli bilmek durumundayız. Biz diyeceğiz ki; biz su zengini bir ülke değiliz. O halde suyu en verimli, en tasarruflu biçimde kullanmak durumundayız.” 

Türkiye’nin toprak zengini bir ülke olmadığını da belirten Bakan Kirişci, ”Biz toprak zengini ve mera zengini bir ülke değiliz. Bizim bundan ötürü topraklarımızı ve mera alanlarımızı mutlak suretle müdafaamız gerekir. Orman konusunda daha âlâ durumdayız. Orman alanlarımızı yapmış olduğumuz ağaçlandırmalar çerçevesinde alan olarak da, ağaç olarak da artırıyoruz; lakin bizim tekrar söylüyorum, tarım toprakları, meralar, bunlarla ilgili çok dikkatli, çok ihtimamlı olmamız gerekir’‘ değerlendirmesinde bulundu. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*