TFF binasına taarruzun anlattıkları

Tarık Eryiğit

Bağlantı Bilgileri

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) binasına yapılan silahlı akın, Türkiye’nin gündemine oturdu. Talih yapıtı kimsenin yaralanmadığı olay sonrası dört fail kısa müddette yakalandı.

Bu saldırıyı münferit bir olay olarak görürsek, vahim bir sorunu görmezden gelmiş oluruz; Türkiye’de son devirde ateşli silahlarla işlenen kabahatlerin artması…

Kendisinden ayrılmak istemeyen sevgilisinin silahla canına kıyanlar, düğünlerde, asker uğurlamalarında sıkılan silahlarla yaralananlar yahut hayatını kaybedenler, yol verme arbedesinde silahla akınlar, içeriye giremediği için arkadaşlarını toplayıp silahla yer basanlar, hengame ettiği bireye kurşun yağdıranlar, konutta oynadığı silahla kazara aile ferdini vuranlar…

Örnekler çoğaltılabilir.

Verilere baktığımızda da Türkiye’de son 7 yılda yüzde 75 arttı. Umut Vakfı’nın araştırmasına nazaran 2021 yılında mahallî ve ulusal basına 3 bin 801 silahlı şiddet olayı yansıdı. Bu olayların 3 bin 172’sinde ateşli silahlar kullanıldı. Yaşanan 3 bin 801 olayda; 2 bin 145 kişi öldü, bir kısmı ağır 3 bin 896 kişi de yaralandı.

Bu sayı gün geçtikçe artıyor. Ateşli silahlara ulaşmanın bu kadar kolay olması düşündürüyor.

Bütün bu sayılara bakıldığında, artık Türkiye’de ateşli silahlarla akınların genel bir sorun olarak algılanması gerçeği gözler önüne seriliyor.

Üstelik sayılar ortadayken örnek olması gereken ulusal futbolcu silahla hastane basıyor, devletin valisi uzun namlulu silah taşıyan bireylerle kent sokaklarında yürüyor.

TFF’ye yapılan bu silahlı atağın akabinde İçişleri Bakanlığı’nın “Saldırıyı derinlemesine soruşturacağız” kelamının ferdi silahlanmanın denetlenmesi konusunda atılacak adımlara kadar uzanması gerekiyor.

Her yıl binlerce kişinin hayatını kaybettiği ya da yaralandığı ateşli silahla atak olayları, tekil olarak incelenmeyecek kadar vahim bir hal almış durumda…


Tarık Eryiğit

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*