Türkiye’den 5 ayda 14,9 milyon dolarlık çay ihraç edildi

AA

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Çay Sektör Komitesi Başkanı Şaban Turgut, artan çay ihracatına ait bilgileri açıkladı.

Turgut, Türkiye’den ocak-mayıs ayları arasındaki dönemde 103 ülke, özerk ve serbest bölgeye çay satıldığını söyledi.

Turgut, otoplamda 3 bin 114 ton çay ihracatından 14 milyon 890 bin 518 dolar gelir sağlandığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

Çay ihracatımız geçen yılın aynı dönemine oranla miktarda yüzde 4,4, değerde de yüzde 52 arttı. Belçika, ABD ve Birleşik Krallık en fazla dış satım yapılan 3 ülke oldu. Belçika’ya bu dönem 6 milyon 875 bin 439, ABD’ye 2 milyon 26 bin 356 ve Birleşik Krallık’a da 1 milyon 361 bin 630 dolarlık çay ihraç edildi.

“İhracatta çay gönderilen ülke çeşitliliği de arttı”

Turgut, ihracat artışına paralel ülke çeşitliliğinin de arttığına dikkati çekerek, bu dönem Cezayir, Slovakya, Meksika, İspanya, İtalya, Panama, Gabon, Malezya, Yeni Zelanda, Endonezya, Portekiz, Angola, Dominik Cumhuriyeti, Togo, Ruanda ve Polonya’ya da çay satıldığını aktardı.

Türkiye’den 5 ayda 14,9 milyon dolarlık çay ihraç edildi

“Çay ihracatına turistlerin katkısı büyük oldu”

Çay ihracat ve ülke çeşitliliğindeki artışın sevindirici olduğunu vurgulayan Turgut, şöyle konuştu:

Özellikle ÇAYKUR’un yurt dışı tanıtımlarının yanında son yıllarda yoğun turist alan Doğu Karadeniz’e gelen turistlerin Türk çayını tatması ve yoğun beğeni alması da çay ihracatımıza olumlu katkı yaptı. Bu durumun da önümüzdeki aylarda çay ihracatımızı daha üst rakamlara ulaştıracağını öngörmekteyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir