YAŞ kararları 2022 Resmi Gazete’de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararları yürürlüğe girdi.

Beştepe’deki basına kapalı toplantı, yaklaşık 1 saat sürdü.

Toplantıya, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Kumandanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz katıldı.

HAVA VE DENİZ KUVVETLERİ KUMANDANI EMEKLİ EDİLDİ

Toplantı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler’in vazife mühletinin 1 yıl daha uzatıldığını açıkladı. Ve alınan kararları şu halde duyurdu:

-30 Ağustos 2022’den geçerli olmak üzere 16 general ve amiral bir üst rütbeye, 47 albay ise general ve amiralliğe yükseltildi.

-Deniz Kuvvetleri Kumandanı Oramiral Adnan Özbal ile Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edildi.

-Donanma Kumandanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu Deniz Kuvvetleri Komutanlığına, Muharip Hava Kuvveti Kumandanı Orgeneral Atilla Gülan Hava Kuvvetleri Komutanlığına atandı.

GENELKURMAY LİDERLERİNİN MİSYON MÜHLETİ YAŞ HADDİNE KADAR UZATILABİLECEK

Genelkurmay Başkanlığı vazife müddetinin birer yıllık müddetlerle Cumhurbaşkanınca yaş haddine kadar uzatabilmesine imkan tanıyan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Resmi Gazete’nin tekrarlanmış sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kararnameyle Genelkurmay Başkanlığı misyon müddetiyle ilgili değişikliğe gidildi.

Buna nazaran, Üst Kademe Kamu Yöneticileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Yordamlarına Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin “Subaylığa nasıp, terfi ve atama” başlıklı 9. unsurunun “Genelkurmay Lideri, orgeneral-oramiraller ortasından atanır. Genelkurmay Liderinin vazife müddeti 4 yıldır. Vazifedeki kalış müddetinin tespitinde, atanmış bulunduğu yılın 30 Ağustos tarihi temel alınır” fıkrasına “Bu müddet, birer yıllık müddetlerle Cumhurbaşkanınca yaş haddine kadar uzatılabilir” cümlesi eklendi.

YAŞ ÖNCESİ ANITKABİR ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve YAŞ üyeleri, toplantı öncesi ise Anıtkabir’i ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Aslanlı Yol’un başındaki yerini almasının akabinde başlayan merasime, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Kumandanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ay yıldız motifli çelengi Atatürk’ün mozolesine bırakmasının akabinde hürmet duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Erdoğan başkanlığındaki heyet, mozoleye çıkan merdivenin önünde fotoğraf çektirdikten sonra Misak-ı Ulusal Kulesi’ne geçti. Burada Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, deftere şunları yazdı:

“Aziz Atatürk, Yüksek Askeri Şura üyeleri olarak 2022 yılı toplantısı vesilesiyle huzurunda bulunuyoruz. Zatıalinizi ve kahraman şehitlerimizi rahmetle anıyor, şura toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bizlere emanetiniz olan Türkiye Cumhuriyeti, sıcak çatışmaların yaşandığı kritik bir devirde bölgesinin istikrar ve itimat abidesi olarak yükselişini sürdürmektedir.

Kahraman ordumuz, vazife şuuru, disiplini, her alanda daha da artan caydırıcılığı ve demokratik prensiplere sadakatiyle milletimize itimat aşılamaktadır. Terörle uğraştan hudut ötesi operasyonlara kadar farklı cephelerde elde edilen üstün muvaffakiyetler Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) gücünü, aktifliğini ve yeteneklerini açıkça ortaya koymaktadır. Ruhun şad olsun.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*